Alman Hamam Böceği

Alman Hamam Böceği
Alman Hamam Böceği

Alman Hamam Böceği

Alman hamam böceğikalorifer böceği)renk olarak kahverengi oluşu ve küçük yapılı oluşu ile diğer türlerden ayırt edilirler. Alman hamam böceği boy yapı olarak 1- 1,5 cm kadar olan böceklerdir. Kendi türü arasında en çok yumurta bırakan ve en çok çoğalan haşere gurubudur. Yapıları küçük fakat kendileri diğer hamam böceklerinden daha aktiftirler.Bir alman hamam böceği 1yıl içinde 10. 000 lerce çoğalırlar. Gündüzleri yuvasında dinlenirlerken geceleri beslenmek için yuvasından çıkıp beslenirler. Işıkta dolaşmayı sevmezler.

Sıcak ve nemli ortamları severler. Evlerin sıcaklığı ve evdeki besinler bu böcekler için uygun yaşama koşulunu oluştururlar.

Kalorifer böceği evlerimize ya aldığımız eşyalar ile gelir ya da lağım ve lavabo boşluğundan gelirler. Bu böcekler pis ortamdan evlere geldiği için insana bulaşan hastalığın baş mimarlarıdır. Alman hamam böceğini diğer hamam böceklerden en belirgin bir şekilde ayırt edebiliriz. Bunun için web sayfamızdaki resimlere vehamam böcekleri türlerinin özeliklerine bakmanız yeterlidir.

Alman hamam böceği ile mücadelede kullanılan ilaçlar hamam böceği türleri için kullanılan ilaçların aynısıdır. Bu böcekler için jel ve benzeri ilaçların yanı sıra sıvı ilaçlarda kullanılır.

Alman hamam böceği ilaçlaması için mutlaka ilaçlama firması ile çalışın ve ilaçlamanızı periyodik olarak yaptırın.

 

Biyolojisi

0.5-1 cm boyunda, kahveregi, en hızlı üreyen hamam böceğidir. Bıraktığı bir pakette 40-48 civarında yumurta vardır. Bir dişi yılda 30.000’i bulan sayıya ulaşabilir, ömrü bir yıldır. Kuru ve sıcak yerleri sevdiği için halk arasındaKALORİFER BÖCEĞİ‘de denir. Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar. Binada 10 kat Başa Dönya bir gecede çıkabilirler. Marketten ufak bir poşet içinde veya bir yumurta paketinde evinize gelebilir.

“Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, allerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar.”

Kontrol Önlemleri

Bunların kontrolü zordur, tecrübe, teknik bilgi ve uygun ensektisit ve periyodik uygulama tekniği gerekir. Kalıcı ensektisiti her türlü çatlak ve yarıklara, kapı pervazı, süpürgelik, dolap arkası gibi yerlere uygun dozda atmak gerekir. Gerekirse özel yemleme sistemi (TES) uygulanır

Hamam böcekleri eklem bacaklılar gurubundan olup küçük haşere türleridir. Hamamböceklerinin simetrik olarak 3 çift ayakları, başındada 1 çift antenleri bulunur. Vücudunu ve gövdesini sert kabuktan oluşan bir çift kanat kaplar. Hamam böcekleri ulaşımını yürüyerek yaparlar. Hamam böcekleri bir yerden başka yere giderken kesinlikle uçmazlar. Kanatlarını uçmak için kullanmazlar. Hamamböcekleri ayaklarının çok güçlü olmasından ve çok ayağının bulunmasından dolayı çabuk hareket ederler. Hamam böceği saatte birkaç km yol alabilir.

Hamam böceklerinin türlerine bağlı olarak farklı yapıları ve boyları vardır. Bir Hamam böceğininboyu birkaç mm olabildiği gibi 4 -5 cm olanları da vardır.

Hamam böceklerinin vücutlarında özel algılayıcıları, yani mükemmel çalışan bir sonar (radar) sistemleri vardır. Hamam böcekleri bu radar sistemi ile yiyeceğinin yerini tespit eder ve aynı zamanda kendisine gelen tehlikeleri sezinleyerek saklanırlar.

Hamamböceklerinin o kadar mükemmel algıları vardır ki ortamda bulunan insanların dışında başka kişiler geldiğinde hemen algılılarlar. Hamamböceğinindünya üzerinde birçok türü bulunur. Dünyada bilinen hamamböceği türünün 4000 – 5000 kadar olduğu saptanmıştır.

ISIRMAZ

Hamamböcekleri insanı ısırarak direk zarar vermediği için zararsız görünürler. Fakat insana hastalık bulaştırmaları ve tiksindirici oluşu ile insanlar tarafından sevilmeyen böceklerdir.

Hamam böcekleri gündüzleri pek gezinmezler bu haşere türlerinin ışığa karşı hassas yapıları vardır.Hamamböcekleri beslenmek için geceleri ortaya çıkarlar. Hamam böceği gece bulduğuı yiyecek kırıntıları sebze, meyve özünü yer. Hamamböcekleri açıkta buldukları pişmiş yiyecekten tutunda börtü böcek ve haşere gurubununun ölmüş leşlerini de yerler. Hamam böceği besin olmadan 30 – 40 gün kadar yaşar.

Ve sıvı ihtiyacını karşılayamasa dahi 6 – 10 gün kadar dayanabilir. Hamam böceğivücudu çok güçlü ultra viole ışınlarına dayanıklıdır. Direnç olarak insanlardan 10’larca kat daha dayanıklıdırlar. Hamamböceğinin sıcaklık ve soğukluk bakımından güçlü yapısı vardır. İnsanların dayanamadığı sıcaklığa ve soğuğa dayanırlar. Hamamböceği 50 derece sıcaklığa dayandığı gibi -30 derecede de yaşayabilir.

Hamam böcekleri yaşadkları yere ve türlerine bağlı olarak farklı renklerdedirler. Bazıları siyah, bazıları kızıl, bazıları da kırmızımsı olabilmektedirler.Hamam böcekleri yıl içinde birkaç kez kabuk değiştirerek kendi vücutlarını yenilerler. Kabuğu değişmiş hamamböcekleri daha genç ve dinamik olurlar. Kabuğu değişmiş hamamböceği aynı gün içinde yeni kabuğuna bürünür ve kabuk rengini alır.

Hamamböceği (kalorifer böcekleri) genel olarak 1,5 – 2,5 yıl kadar yaşarlar.Hamam böceğinin vücudu dirençli olup ayak kopmalarında veya herhangi bir uzvu koptuğunda ölmezler hatta kafaları kopsa dahi haftalarca yaşarlar.

Hamamböcekleri yumurta bırakarak çoğalırlar. Hamam böceği yumurtasını görmek mümkün değildir. Çünkü çok ufak yumurtaları vardır. Hamam böceği yumurtasını evlerde duvar diplerine evdeki çatlaklara bırakır.

Çoğu hamamböceği türünde yılda 1 defa çiftleşme olur. Bu çiftleşme bazı türlerde ömürleri boyu kendilerine yeter. Hamam böceği bir yıl içinde aynı çiftleşmeden 4 veya 5 defa yumurta bırakır. Her yumurtlamada 500’e yakın yumurta bırakır.

Hamamböcekleri geceleri aktif olduğu için geceleri beslenirler. Hamam böcekleri gündüzleri evlerin kuytu köşelerinde dinlenirler.

Hamam böcekleri halk arasında farklı isimler ile anılırlar. Hamam böceği ( kalorifer böceği, alman hamam böceği, amerikan hamamböceği, oryantal hamam böceği) gibi birçok isim alırlar. Aslında bu aynı haşere gurubudur fakat türleri farklı olduğu için hepside kalorifer böceği diye anılırlar.

HAMAM BÖCEĞİ İLE MÜCADELE

Hamam böceği ile mücadele çok önemlidir. Hamamböceği çok çabuk üreyen ve birçok hastalık bulaştıran bir haşere olduğu için bunlar ile mücadele şarttır.Hamam böceği ilaçlama işi çok önemlidir. Hamam böceği ilaçlandığı zaman ilaçlar yumurtaya kesinlikle etki yapmaz. Bu bakımdan hamamböceği ilaçlaması 20 – 24 gün sonra tekrarlanmalı çünkü hamamböceği yavruları takriben 15 gün sonra yumurtadan çıkar. Hamamböceği sorunu elle öldürmekle çözülmez. Hamamböcekleri insanlara birçok hastalığı bulaştırdığı için bir an önce müdahale edilmedir. Hamamböceği (kalorifer böceği) ile mücadele için mutlaka ilaçlama firması ile irtibat sağlayın. İlaçlama sektöründe konusunda uzman olan firmamız 7 gün 24 saat kesintisiz hizmetinizdedir.

HAMAMBÖCEĞİ (KALORİFER BÖCEĞİ ) İLE İLGİLİ SORULAR

1 – HAMAM BÖCEKLERİ NE YER?
Hamam böceği açıkta bulunan her türlü yiyeceği tüketirler. Hamam böceği,böcek ve haşere ölmüş her böceği yer. Hamamböceği beslenmesini genellikle gece yapar. Evlerimizde hamam böcekleri aynı zamanda giyeceklerimizi de kemirerek zarar verirler. Hamamböceklerinin evin dışında, ormanda yaşayanları organik besinleri tüketirler.

2 – HAMAM BÖCEĞİ NASIL ÇOĞALIR?
Hamamböcekleri yumurta ile çoğalırlar. Hamamböceği ömründe 1 defa çiftleşir. Hamamböceği bu çiftleşmeden sonra her yıl 4- 5 defa yumurta bırakır ve her defasında 100’lerce yumurta bırakır. Hamam böceği yumurtasını evlerde kuytu yerlere, duvarlardaki yarık ve çatlaklara bırakır. Hamamböceği yavrusu yumurtadan yaklaşık 15 – 18 gün sonra çıkar. Bu bakımdan çok çabuk çoğalırlar.

3 – HAMAM BÖCEĞİ YAŞAM ALANI NERELERDİR?
Hamamböceği doğada ormanlık alanlarda nemli ortamlarda bulunur.Evimizde ise hamam böceği lavabo altlarında, evin mutfağında, evin bodrumunda, çatı katlarında hatta yatak odalarına kadar her mekanda bulunurlar.

4 – HAMAM BÖCEĞİ HANGİ HASTALIĞI TAŞIR?
Hamamböceği insana bir çok hastalık taşır bu hastalık taşıması genellikle besinlerden olur. Hamam böceği ısırdığı besinlerin ve yiyeceklerin üzerine bıraktıkları ağız salgıları,dışkıları ve yumurtaları ile insanlara hastalık mikroplarını bulaştırırlar.
Hamamböceği şu hastalıkları insana taşır.
Gıda zehirlenmeleri
Verem mikrobu
Hepatit virüsü
Dizanteri ve benzeri birçok hastalığı bulaştıran bu haşereler insanlar için çok tehlikelidirler.

5 – HAMAM BÖCEĞİ NE KADAR YAŞAR?
Hamamböcekleri yaklaşık olarak 2 – 2,5 yıl kadar yaşarlar. Hamamböceklerinin sürekli ürediğini düşünürsek ortamda sürekli yavru olur. Hamamböceğinin yaşam koşulları ve mücadele yöntemleri hamamböceğinin ömrünü belirler.

6- HAMAM BÖCEĞİ NE ZAMAN GÖRÜLÜR?
Hamamböceğine her mevsim rastlanır. Yaşam koşulları ne olursa olsunhamamböceğini görmek mümkündür. İster yaz ister kış 7 gün 24 saat rastlanılabilir. Hamamböceği görüldüğü zaman mutlaka ilaçlama şirketimize müracaat edin. Biz ilaçlama şirketi olarak size böceksiz rahat bir yaşam ortamı sunalım.

7- HAMAM BÖCEĞİ ÜZERİNDE GEZİNDİĞİ YİYECEKLERE ZARARLARI NELER OLUR?
Hamamböceği üzerinde gezindiği ve besinlerden yiyerek tükettiği yiyecekleri bozarlar. Hamamböceği birçok yiyeceği ve içecekten beslendiklerinde geriye bıraktıkları artıklardan dolayı bu besinleri bozarlar. Gıda zehirlenmelerin birçoğu bu haşerelerden kaynaklanır.

8- HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMADA HANGİ İLAÇLAR KULLANILIR?
Hamam böceği ilaçlamada böceğin yoğunluğuna bağlı olarak farklı ilaçlar kullanılır. Hamamböceği yoğunluğu az ise jel ilaçlar kullanılır. Fakat böcek yoğunluğu fazla ise sıvı ilaçlar kullanılarak bu haşereye kesin çözüm bulunur.

9- HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMADA UYULMASI GEREKEN ÖNEMLİ KURALLAR NELERDİR?
a) Böceğin türüne ve yoğunluğuna göre ilaçlar kullanılmalı
b) İlaçlama mutlaka yasal ilaçlama servisine yaptırılmalı
c) İlaçlama servisinin kullandığı ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olmalı
d) İlaçlamayı yapan elemanın işin eğitimini almış olması gerekir
e) İlaçlama hakkında mutlaka gelen elemandan bilgi alın
f) İlaçlamalar mutlaka periyodik yapılmalı
g) İlaçlama yapıldıktan sonra kesinlikle ilaçlar yüzeylerden silinmemeli
h) Yapılan jel ilaçlamalar ve katı ilaçlara kesinlikle elle dokunmamak gerekir

10 – HAMAM BÖCEĞİ VE KALORİFER BÖCEĞİ İNSANI ISIRIR MI?
Hamamböceği (kalorifer böceği) kan ile beslenmediği için herhangi bir şekilde insanı ısırmazlar. Hamamböceği (kalorifer böceği) vücudundaki algılayıcılar ile insanın nefes alışından tutundan hareketlerine kadar her şeyi algılarlar ve bunu tehlikeli olarak görürler bu bakımdan insana pek yaklaşıp ısırmazlar.Hamamböceği insana birçok hastalık bulaştırdığı için mutlaka bu haşereler ile mücadele edilmeli. Bilgi almak için Böcek ilaçlama servisimize başvurabilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var?
Müşteri destek ekibimizi arayın: 0850 255 17 52

1 Yorum

  1. Merhaba, alman hamam böceği sorunumuz var, en az 50 kere evi alman hamam böceğie karşı ilaçlattım. sanırım bu böceği kalorifer böceği de diyorlar değil mi? istanbulda oturuyoruz.. bu böcekten acil kurtulmamız lazım. ne zaman ilaçlama yapabilirsiniz? ücret ne kadar ? lütfen bizi bu alman hamam böceği midir nedir, bundan kurtarın.

Yorum bırakın

Telefon numaranız görünmeyecek.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.