Çiyan – Çıyan

Rate this post

ÇIYAN – ÇİYAN- CIYAN ISIRMASI – ÇİYAN SOKMASI – ÇIYAN RESİMLERİ – ÇIYAN İLACI VE ÇİYAN İLAÇLAMA

çıyan ilacı ilaçlaması
çıyan çiyan ilaçlama sevisi ilacı garantili

Çiyanlar yapı itibariyle uzun ve çok ayaklı bir böcektir. Çiyan ve kırkayak birbirine çok benzerler. Vücutları bölmelidir. Cıyanlarda her bölmede bir çift ayak varken, kırkayakta her bölmede bir çift ayak bulunur, aradaki fark bu şekilde anlaşılabilir.

Çiyanlar dünyanın her yeerinde görülmektedir. Bulundukları ortama ve ortamlarındaki besine göre farklı ebatlardadırlar. Çıyanlar bazı bölgelerde birkaç santimetreyi aşmayan çıyanlar çok sıcak bölgelerde 22-25 santime ulaşırlar. Çıyanlar ayaklarını ok gibi kullanırlar.  Ciyanlar nemli ve sıcak ortamları severler. Çıyanlar insanları ısırabilirler ve sokabilirler. Çıyanın insana verdiği en büyük zarar sokması ve zehirlemesidir. Çıyanlar toprak altlarında, ağaç kovuklarında, bitki ve taş diplerinde, apartmanların bodrum ve kömürlüklerinde  ve hatta evlerin içinde bulunabilirler.

Çiyanlar genellikle geceleri hareketlidirler, gündüzleri onlar için tehlikelidir ve bu saatlerde dinlenmeye çekilirler. Çiyana elle temas etmek  tehlikelidir. Çiyan zehiri akrebin zehiri kadar etkili olmasa da oldukça güçlü ve etkilidir.

Çiyanlar küçük böcekleri yerler. Bazen fare gibi daha büyük bedenli hayvanları zehirler ve öldürdükten sonra yiyebilirler.

Çiyan sokması sonrasında, zehirlenen bölge, kızarır, şişer, kaşınır ve bazen kanar.Çıyan soktuğu zaman iştahsızlık, baş dönmesi, kusmalar, mide bulantıları, şiddetli baş ağrıları ve hatta ölümler görülebilir. Bu gibi belirtilerde hemen doktora gidilmelidir.

Çıyanlar nemsiz ve sıcak ortamlarda daha güçlü ve çok daha zehirlidirler.  Yine ortamına göre çıyanlar farklı renklerde görülebilirler.

Çıyanlar yaşadığı ortama onlarca yumurta bırakır ve bu şekilde çoğalırlar.

ÇIYAN İLACI VE ÇIYAN İLAÇLAMASI

Çıyanlar ile mücadelede bireysel mücadeleden kaçınılmalı, bireysel mücadelenin neden olacağı tehlikelerden ve zaman kaybından uzak durulmalı. Çıyan ilacının özel bir formülasyonu vardır ve uygulama esnasında uygun ekipman ve uzman personele ihtiyaç vardır. Çıyan ilaçlama servisimiz olduğu gibi isteyen kişilere kargo yoluyla çıyan ilacı da gönderebilmekteyiz.

Çiyan nedir?
Çiyan çok ayaklılardan genellikle sarı renkli zehirli bir böcektir.

Çıyan en çok hangi ortamlarda görülür?
Çiyanlar en çok bina çevrelerinde görülürler.

Ciyan büyüklüğü ne kadardır?
Çiyan haşereleri 3 ile 12 uzunluğundadır. Çiyan haşeresinin 17 çift anteni vardır. Boyları bulundukları ortama göre farklılıklar gösterir.

Çiyan nasıl beslenirler?
Çıyanlar örümcek ve böcekleri yiyerek beslenirler.

Çiyan yaşam alanları nerelerdir?
Çiyan’lar nemli ve sıcak ortamları çok severler.

Çiyan dış alanlarda nerelerde görülür?
Çiyan toprak altlarında, taş diplerinde, çalı çırpısı bol olan yerlerde, duvar oyuklarında gezinir. İç alanlarda ise, süpürgeliklerde, perde diplerinde, bodrum ve kömürlüklerde rastlanır.

Kırkayak ile çıyan arasındaki fark nedir?
Çıyanda her bölmede iki çift ayak varken, kırkayağın her bölmesinde bir çift ayak vardır

Çıyan sokmalarında ne yapmak gerekir?En yakın doktora gidilir, eğer hemen gidilemeyecek kadar uzaksa, ısırılan yer çizilip kanatılır ve zehir varsa kan ile akıtılır.

Çıyanın ısırık belirtileri nelerdir?

Çıyan ısırdığında, ısırılan yerde iki tane koyu benek görülür, ayrıca ısırılan yerde kızarıklık, şişme ve kaşınma olur.
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma