çiyan ilaçlama

Çiyan İlaçlama

5/5 - (15 votes)

Çiyan ilaçlama hizmeti genellikle gıda ve barınacak güvenli yer aramak için evleri ve bahçeleri istila eden çiyan haşeresine karşı uygulanmaktadır.

 

Çiyanlar genellikle diğer böceklerle beslenmek için de sıkça ev, işyeri ve bahçelerimize gelebilirler. Bu durum aslında evimizde başka haşerelerinde bulunabileceği anlamını taşımaktadır. Onların evimize gelmek için tercih edebileceği haşereler arasında böcekler, örümcekler, hamam böcekleri ve diğer küçük haşerelerdir.

 

Çiyanlar evlerinizi istila ettiğinde bu durum oldukça tedirgin edici olmaktadır. Bu sebeple profesyonel çiyan ilaçlama hizmeti oldukça önem taşımaktadır.

 

Çiyan ilaçlama hizmeti onları öldürmek veya uzaklaştırmak için haşere ilacı, yemlerin ve diğer kontrol yöntemlerinin Sağlık bakanlığı ruhsatlı ve profesyonel olarak uygulanmasını kapsamaktadır.

 

Çiyan ilaçlama işlemi için teknisyenlerimiz çatlak, yarık, süpürgelikler ve diğer saklanma yerleri gibi çiyanların aktif olduğu alanlara işlem yaparlar.

 

Çiyan ilaçlama işlemlerinde sıvı ilaç uygulamasını çiyanların aktif olduğu bölgelere planlayacak şekilde ilacımızı uygun oranlarda sulandırarak gerçekleştiriyoruz. Bu yöntem genellikle evlerde, bahçelerde ve diğer alanlarda çiyan popülasyonlarını kontrol etmek için kullanılır. Yanlış uygulamanın insanlar, evcil hayvanlar ve çevre için tehlikeli olabileceğini asla unutmayınız.

 

 

Evde Neden Çiyan Olur?

 

Evde Neden Çiyan Olur

 

Çiyanlar genellikle beslenme, su ihtiyacını karşılama ve barınma ihtiyacını sağlamak maksadıyla evlerimizin içine gelirler.  Bodrum, banyo ve mutfak gibi hem suyun hem de besin ögelerinin yüksek olduğu alanlara daha fazla gelirler.

 

Evinizdeki çiyan haşeresine karşı önlem almak için su sızıntılarını tamir edin. Islak alanları mümkün olabildiğince kuru tutmaya çalışın. Evinizde boşluk, çatlak veya kırık olan ve çiyanlarının evinize girmesini sağlayan alanları mutlaka onarın.

 

Evdeki çiyanlardan kurtulmak için mutlaka profesyonel çiyan ilaçlama hizmeti alın.

 

 

Çiyan Nerelerde Olur?

 

çiyan Nerelerde Olur

 

Çiyanlar, orman, çöl, kırsal alan ve şehirlerde farklı türleri ile adapte olarak yaşayabilen bir haşeredir.  Kutup bölgeleri dışında dünyanı  heryerinde bulunan bir haşeredir.

 

Çiyanlar genellikle gece avlanırlar ve budurum onların geceleri daha hareketli olduğu anlamını taşımaktadır.

 

Çiyanlar genellikle  yaprak çöp yığınları, nemli ve karanlık toprak ve çamurun içinde , kayaların veya taşların altında ve kütüklerin çevresinde ve altında yaşarlar.

 

Binalarda ise genellikle bodrum, depo, otopark, bahçe gibi karanlık yada nemi içinde barındıran alanlarda çiyanları görebiliriz.

 

Evlerimizin içinde ise çiyanları banyo, mutfak gibi nemli ve gıdaya rahat ulaşabilecekleri alanlarda daha çok karşımıza çıkmaktadır.

 

 

Çiyan Nasıl Öldürülür?

 

çiyan nasıl öldürülür

 

Evinizde çiyanları öldürmek istiyorsanız, Kesinlikle aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 

Profesyonel çiyan ilaçlama: Çiyanları etkisiz hale getirmek için kesinlikle sizin ve sevdiklerinizin sağlığına zarar vermeyecek bir profesyonel ilaçlama hizmeti alınması gerekir. Böylece haşerenin gördüğünüz yada göremediğiniz tüm popülasyonlarını yok etmiş olursunuz.

 

Tuzaklar: Çiyanlar yürüyen haşere grubunda yer almaktadır. Bu kapsamda ilaçlama hizmetlerimiz sonrasında yoğun olan yerlerde onları cezbeden yapışkan bantlı tuzakları da kullanmaktayız.

 

Doğal yollar: Nane, okaliptüs ve çay ağacı yağı gibi uçucu yağlar çiyanları uzaklaştırma da etkili olabilir fakat bu ürünlerle hiçbirzaman onları öldüremezsiniz.

 

Saklanabilecekleri alanları kontrol edin; Dağınıklığı azaltmak, evinizdeki çatlakları ve boşlukları kapatmak çiyan sayısını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Kuru bir ortam sağlayın: Çiyanların hayatta kalabilmesi için nemli ortamlara ihtiyacı vardır. Bu nedenle evinizdeki nemi azaltmak, onların içerde kalmalarını engellemeye yardımcı olabilir.

 

Çiyanları öldürmek ve etkisiz hale getirmek çevresel kaynaklı sorunlarında iyileştirilmesiyle daha da başarılı olmaktadır.

 

 

Çiyan

 

çiyan hakkında görsel

 

Çiyanlar dünyanın her yerinde görülmektedir. Bulundukları ortama ve ortamlarındaki besine göre farklı ebatlardadırlar. Çıyanlar bazı bölgelerde birkaç santimetreyi aşmayan çıyanlar çok sıcak bölgelerde 22-25 santime ulaşırlar. Çıyanlar ayaklarını ok gibi kullanırlar.  Ciyanlar nemli ve sıcak ortamları severler.

 

Çıyanlar insanları ısırabilirler ve sokabilirler. Çıyanın insana verdiği en büyük zarar sokması ve zehirlemesidir. Çıyanlar toprak altlarında, ağaç kovuklarında, bitki ve taş diplerinde, apartmanların bodrum ve kömürlüklerinde  ve hatta evlerin içinde bulunabilirler.

 

Çiyanlar genellikle geceleri hareketlidirler, gündüzleri onlar için tehlikelidir ve bu saatlerde dinlenmeye çekilirler. Çiyana elle temas etmek  tehlikelidir. Çiyan zehiri akrebin zehiri kadar etkili olmasa da oldukça güçlü ve etkilidir.

 

Çiyanlar küçük böcekleri yerler. Bazen fare gibi daha büyük bedenli hayvanları zehirler ve öldürdükten sonra yiyebilirler.

 

Çiyan sokması sonrasında, zehirlenen bölge, kızarır, şişer, kaşınır ve bazen kanar.Çıyan soktuğu zaman iştahsızlık, baş dönmesi, kusmalar, mide bulantıları, şiddetli baş ağrıları ve hatta ölümler görülebilir. Bu gibi belirtilerde hemen doktora gidilmelidir.

 

Çıyanlar nemsiz ve sıcak ortamlarda daha güçlü ve çok daha zehirlidirler.  Yine ortamına göre çıyanlar farklı renklerde görülebilirler.

 

Çıyanlar yaşadığı ortama onlarca yumurta bırakır ve bu şekilde çoğalırlar.

 

Çiyanlar hakkında daha fazla bilgi için mutlaka tıklayınız: Çiyan

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Çiyan nasıl beslenir?

Çıyanlar örümcek ve böcekleri yiyerek beslenirler.

Çiyan yaşam alanları nerelerdir?

Çiyanlar nemli ve sıcak ortamları çok severler.

Çiyan dış alanlarda nerelerde görülür?

Çiyan toprak altlarında, taş diplerinde, çalı çırpısı bol olan yerlerde, duvar oyuklarında gezinir. İç alanlarda ise, süpürgeliklerde, perde diplerinde, bodrum ve kömürlüklerde rastlanır.

Kırkayak ile çıyan arasındaki fark nedir?

Çıyanda her bölmede iki çift ayak varken, kırkayağın her bölmesinde bir çift ayak vardır

Çıyanın ısırık belirtileri nelerdir?

Çıyan ısırdığında, ısırılan yerde iki tane koyu benek görülür, ayrıca ısırılan yerde kızarıklık, şişme ve kaşınma olur.
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma