pire ısırığı

Pire Isırığı

5/5 - (8 votes)

Pire ısırığı, bir pirenin ısırması sonucunda cildimizde meydana gelen küçük kırmızı bir şişlik olarak görünür. Bu alan aynı zamanda oldukça kaşıntılı olabilmektedir.

 

Pireler, türüne göre hayvanların ve insanların kanıyla beslenen küçük ve zıplayan haşerelerdir. Evlerimizde özellikle evcil hayvanlarımızın üzerinde yaşayarak ve ortama yayılarak istilaya sebep olurlar.

 

Pire ısırığı kaşıntı, şişme ve kızarıklık, iltihaplanma ve kanama gibi belirtilere sahip olabilir.

 

Bazı alerjik reaksiyonlara sebep olduğu durumlarda ise kurdeşen, nefes almada zorluk veya yüz veya boğazda şişme ve ödem gibi daha şiddetli ve ileri seviye semptomlara neden olabilir.

 

Bir pire ısırığını tedavi etmek için enfeksiyon riskini azaltmak için etkilenen bölgeyi sabunlu suyla temizlemek, Soğuk baskı yapmak ve antihistamin hap veya krem kullanmak kaşıntıyı hafifletmeye ve gidermeye yardımcı olurken şişliği de azaltabilir.

 

Maruz kaldığınız pire ısırığı vaka sayısı engellemek ve azaltmak için evcil hayvanlarınızı düzenli kontrol etmeli ve yıkamalısınız. Aynı zamanda pire önleyici ilaç ve ürünleri uzman tavsiyesi eşliğinde kullanabilirsiniz.

 

Özellikle hayvanların vakit geçirdiği alanların temizlenmesi ve süpürülmesi hem pirelerden hem de yumurtalarından onları kurtararak istila hızını yavaşlatabilir ve engelleyebilirsiniz.

 

Pire Isırığı Görüntüsü

pire isirigi goruntusu
pire isirigi goruntusu

Pire ısırıkları ortasında küçük ısırık deliği olabilen küçük kırmızı şişliklerdir. Farklı herhangi bir haşere ısırığı ile karıştırılması çok kolay olduğundan istanbulilaclama.com haşere uzmanları olarak bizler siyah, küçük, zıplayan haşereleri ortamda veya üstünüzde görüp görmediğinizi de sorguluyoruz. Aksi takdirde bazı durumlarda sadece ısırık görüntüsüne bakmak durumu açıklamaya yeterli olmamaktadır.

Pire ısırıkları bir bölgede dağınık fakat kümelenmiş olarak görünebilir. aynı alanda dağınık birden fazla ısırık onların en fazla yaptığı davranış türüdür.

 

Pire Isırıklarına Ne İyi gelir?

pire ısırığına ne iyi gelir

 

Pire ısırıklarının olduğu bölgeler çok fazla kaşıntıya ve bunun sonucunda da iltihaplanmaya ve kanamaya sebep olabilir. Pire ısırıklarına iyi gelen huşulardan bazıları direkt kendinizin yapabileceği işlemler olduğu gibi bazı durumlarda ilaç tedavisi de gerekebilir.

 

Pire ısırıklarına iyi gelen bazı uygulamaları sizler için açıklamaya çalıştık. Pire ısırıklarına iyi gelen hususlar;

 

Etkilenen bölgeyi yıkayarak temizleyin: Enfeksiyon riskini azaltmak için pire ısırığının etrafındaki alanı sabun ve su kullanarak temizleyebilirsiniz. Isırılan alanları mümkün olduğu kadar hiç kaşımayın, çünkü onları kaşımak tahrişe deride hasara ve enfeksiyona sebep olabilir.

 

Soğuk baskı uygulayın: Soğuk kompres veya buz torbasını rahatsızlık duyulan alana uygulamak pire ısırıklarının neden olduğu kaşıntı ve şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. 5 er dk lık aralıklarla soğuk baskıyı ilgili alana uygulayabilirsiniz.

 

Reçete olmadan alabileceğiniz kaşıntı önleyici krem kullanın: Kaşıntı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmak için bu bölgeye reçetesiz satılan hidrokortizon kremi veya kalamin losyonu gibi kremleri sürebilirsiniz.

 

Reçetesiz verilebilen antihistamin kullanın: Ağız yoluyla alabileceğiniz antihistamin haplar aşırı kaşıntı, ödem vb gibi rahatsızlıkları giderebilir. Bu ürünler bir uzmana danışarak reçetesiz şekilde herhangi bir risk içermeden kullanılabilir. Her ilacın kullanım talimatı ve doz ayarına mutlaka uyunuz.

 

Doğal yöntemleri deneyebilirsiniz: Çay ağacı yağı veya aloe vera jeli gibi bazı doğal ürünleri kullanarak kaşıntınıza ve şişliğinize karşı çözüm üretebilirsiniz.

 

Mutlaka bazı durumlarda hekime danışın: pire ısırığının olduğu alanlar eğer enfeksiyon kaparsa yada alerjik şiddetli rahatsızlanmalar yaşarsanız mutlaka bir doktora başvurunuz.

 

Pire Isırığı Nasıl Olur?

Pire Isırığı Nasıl Olur

 

Bir pire ısırığı, etrafında kırmızı bir halka bulunan küçük kırmızı bir yumru olarak görünür. Yumru kaşıntılı ve şişmiş olabilir. Yumrunun merkezinde küçük bir delinme izi olabilir.

 

Pire ısırıkları genellikle ayak, ayak bilekleri ve bacaklarda bulunmakla birlikte vücudun diğer bölgelerinde de görülebilirler.

 

Bazı pire ısırıklarında alerjik reaksiyon geliştirebilir. Bunun sonucunda vücudun farklı bölgelerinde kabarmalar ve kızarıklıklar meydana gelebilir. Bu belirtilerin  pirenin ısırdığı  alanlarda oluşturduğu görüntü ile karıştırılmaması gerekir.

 

Bazı alerjik tepkiler ödem, kurdeşen ve nefes almada zorluk gibi daha ciddi semptomlara neden olabilir. Pire tarafından ısırıldığınızdan ve ciddi semptomlar yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız, tıbbi yardım almanız önemlidir.

 

 

Pire Isırığı Alerjisi

Pire Isırığı Alerjisi

 

Pire ısırıkları bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olur ve kaşıntı, kızarıklık, şişme ve kurdeşen gibi belirtilere neden olabilir.  Bu durum pire alerjisi dermatiti olarak tanımlanmaktadır.

 

Pire alerjisi dermatiti, insan bağışıklık sistemi pire tükürüğüne aşırı tepki verdiğinde ortaya çıkar. Pire ısırığı alerjisi belirtileri birkaç gün sürebilir ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde belirtiler kendini daha şiddetli gösterebilir.

 

Pire ısırıklarını önlemek, sonrasında alerjik belirtilerin önlenmesindeki ilk işlemdir. Evcil hayvanlarınızı temiz ve piresiz tutarak, halı ve mobilyaları düzenli olarak elektrikli süpürge ile süpürerek, evcil hayvanlarınızda ve evinizde pire kontrol ürünlerini kullanarak başarabilirsiniz.

 

Pire ısırıklarına karşı alerjik bir reaksiyon yaşadığınızda, reçetesiz satılan antihistamin hapları veya topikal kremler semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Daha ciddi vakalarda, semptomları kontrol etmek için reçeteli ilaçlar gerekli olabilir. Kalıcı veya şiddetli semptomlar yaşıyorsanız bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

 

Pire ilaçlama

Pire ilaclama

 

Pireler pest kontrol sektörün mücadelesi en zor haşere gruplarından bir tanesidir. Bunun sebebi haşerenin biyolojik yapısı ve dayanıklılığıdır. Pireler hayvanların üzerinde yaşarlar ve yavrularını dayanıklı yumurta kapsülleri içinde meydana getirirler. Bu sebeple ilaçlama esnasında Pire yumurtaları daha az etkilenebilir.

 

Pire ilaçlamalarında ilk uygulama başarı oranımız yüksek olsa da mekan türü, büyüklüğü ve pire yoğunluğuna göre 2 veya 3 uygulama yapılması gerektiği durumlarda meydana gelebilir.

 

istanbulilaclama.com haşere uzmanları Bilgi ve tecrübeleriyle sizleri pirelerden kurtarmak için maksimum gayreti gösterirler. Tüm uygulamalarımız Memnuniyet garantisi kapsamındadır. Devam eden ihtiyaçlarda uygun fiyatlar ve işlem önceliği ile ekibimiz her zaman yardıma hazırdır.

 

Pireler hakkında daha fazla bilgi öğrenmek ve Pire ilaçlama hizmeti hakkında doğru bilgi almak için yazımızı mutlaka okuyunuz; Pire ilaçlama
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma