Gümüş Böceği ( Gümüşcün )

Rate this post

GÜMÜŞ BÖCEĞİ – GÜMÜŞ BÖCEĞİ RESİMLERİ – GÜMÜŞ BÖCEĞİ İLACI – GÜMÜŞ BÖCEĞİ İLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ HAKKINDA BİLGİ BULABİLİRSİNİZ

gümüş böceği resmi ilacı ilaçlama
garantili gümüşböceği gümüsbocegi ilaçlama servisi

Gümüş böceği küçük omurgasız hayvanlardan, gümüş grisi renginde olup  kanatları olmayan bir böcektir.Gümüş böceğinin bedeni üçgen olup kafa ve göğüs kısmı geniş, kuyruk kısmı ise nisbeten dar olan bir böcek türüdür.böcek

Gümüş böceğinin derisi katman katmandır  ve vücutlarının alt tarafında toplamda sekiz adet ayak vardır. Gümüş böceğini diğer böcek grubundan ayıran en önde özelliği vücutlarının üçgen oluşu ve kuyruk kısmında ise üç adet çıkıntısının olmasıdır.

Gümüş böceği türlerinin boy ve yapıları birbirlerinden farklılık gösterir.  Gümüş böceklerinin boyları ortalama 3 santimetre civarındadır ve renkleri oldukça canlıdır. Gümüş böcekleri sıcaklığı ve nemi seven canlılardır, kuru ve soğuk havaları pek sevmezler. Gümüş böcekleri evdeki kâğıt ve plastik gibi maddelerden oluşan eşyalara zarar verdiği gibi evdeki tahıl ve besin maddelerine de zarar verirler.

İstanbulilaçlama’dan Gümüşçün Böceği İçin Haşere Kontrol Tavsiyeleri

Yaklaşık 12 mm uzunluğunda, mutfaklarda ve banyolarda nemli alanlarda bulunan puro şeklinde, gümüş-gri, kanatsız bir böcek. Gece alışkanlığı vardır, ancak genellikle pürüzsüz yüzeylere tırmanamayacağı için banyolara, lavabolara veya porselen eşyalara hapsolmuştur. Hızlı hareket eder ve kuyruk ucunda üç uzun kıl bulunur.

Bazen kağıda zarar verir, ancak tutkallar, duvar kağıdı macunu ve karbonhidrat gıda artıkları gibi nişastalı maddelerin kalıntıları ile beslenir.

Yumurtalar çatlaklara ve yarıklara serilir ve larvalar belirsiz sayıda tüylerle büyür. Eğer kaybederse yeni bir bacak büyüyebilir. Yetişkinler üç yıldan fazla yaşayabilir.

Yakından ilgili bir tür olan Ateş Böceği, metalik görünüm olmadan daha düz ve benekli ve sıcak, kuru durumları destekliyor, ancak yine de kuzeni ile aynı şekilde yok edilebilir.

Gümüşçün Böceği için Ne Yapılmalı?

Gümüşcün böceği ile ilgili ne yapabilirim?

Böcek ilaçlama teknisyenlerimiz her ev birbirinden farklıdır prensibi ile evinize özel çözüm önerilerini hazırlayacak ve uygulayacaktır.

 • Gümüşçün Böceği Üreme :  Gümüşcün böcekleri çiftleşmeden önce aşk dansları yaparlar.Bir dişi gümüşcün böceği türüne bağlı olarak günde 2 yumurta ile 20 yumurta bırakabilir.

Genellikle ev sahipleri gümüşcün böceğini bilmeden evin içine taşırlar. Gümüşcün böcekleri evin içine girdiklerinde depolanmış karton ve plastik kutular üremeye ve çoğalmaya müsait alanlardır.
Bodrumlar ve sürünme alanları gibi sıcak ve nemli alanlar, gümüşcün böceğini çekiyor. Bu haşere temel çatlakları, yırtılmış yüzeyler veya kapıların etrafındaki boşluklar yoluyla evlere girerler.Yemek bulaşıklarını açık bir şekilde dışarıda bırakmak ta gümüşcün böceğini çekecektir.

Profesyonel gümüşçün böceği ilaçlama ve haşere mücadele

Gümüşcün böceği istilasının mücadelesinde profesyonel yardım almanız gereklidir. Yaşadığınız problemleri bölgenizde bulunan böcek ilaçlama ekibiyle paylaşmanız halinde size özel çözüm önerileri üretmeye çalışacaktır.   

Gümüş böceği insan veya hayvan kanı ile beslenmezler, bir diğer canlıyı zehirlemezler.  Bu bakımdan gümüş böceğinin, insanı ısırması yada sokması gibi bir şey söz konusu değildir. Gümüş böcekleri evlerde lavabo ,banyo, mutfak ve pis su gider boruları çevresinde toplanırlar. Gümüş böcekleri evlerin her tarafında kendilerine besin bulabilirler.

Gümüş böcekleri mekanların dışında ise çatı, bodrum, tavan arası, duvar diplerinde bulunurlar. Yumurtalarını kuytu bölgelere saklarlar. Gümüş böcekleri yılda birkaç kere yumurta bırakırlar ve her yumurtlamada 100 – 140 kadar yumurta bırakabilirler. Gümüş böceği çok hızlı çoğalan bir haşere olup, toplum içerisinde  farklı isimler ile de bilinir. İnsanlar arasında gümüş böceğine çatalkuyruk, gümüşcün, gümüşcük vs bilinirler. Gümüş böcekleri insanlara hastalık bulaştırmada da oldukça  önemli rol oynayabilirler. Gümüş böceğinin ömrü  yaşamını geçirdiği ortama ve mekana bağlı olarak değişir, ortamın nem ve ısısından etkilenir. Bir gümüş böceğinin yaklaşık olarak bir yıl kadar ömrü vardır.

 

GÜMÜŞ BÖCEĞİNİN DİĞER CANLILARA VERDİĞİ ZARARLAR

Gümüş böcekleri insanları ısırmazlar. Fakat gümüş böcekleri kitaplarımıza, defterlerimize ve bizim için önemli olan evraklara ciddi zararlar verirler. Gümüşböceği aynı zamanda evdeki giysilerimize ve evlerimizdeki yünlü ve pamuklu tüm eşyalarımıza zarar verebilirler. Gümüş böceği bunların yanısıra yiyeceklerimizden yiyip, tahıllarımızın içine girip onları tüketebilirler. Gümüş böcekleri bu gibi yollarla bizlere taşıdıkları pislik ve mikropları bulaştırmış olurlar.

Gümüş böceği sadece evlerde değil diğer yaşam alanlarımızda da canlılara ve eşyalara zarar verebilirler. Kâğıt fabrikalarında, dokuma atelyelerinde ve depolarında, fırınlarda ve restaurantlarda da hiç istenmeyen bir haşeredir.

GÜMÜŞ BÖCEĞİ İLE MÜCADELE VE GÜMÜŞ BÖCEĞİ İLAÇLAMA

Gümüş böceği ile bireysel mücadeleden uzak durulmalı, maddi zarara uğramamak için zaman kaybından kaçınılmalı ve profesyonel bir ekipten destek alınmalıdır. Gümüş böceği bulunan ortamlarda böcek ilaçlama uygulaması yaptırmak şarttır. Çünkü gümüşçün 1 defada 100’ün üzerinde yumurta bırakabilir, bu bakımdan erken müdahale edilmezse evlerimizi gümüş böcekleri istila ederler.

GÜMÜŞ BÖCEĞİ İLE ALAKALI AKLA TAKILAN SORULAR

1- Evimizdeki böceğin gümüş böceği  olup olmadığını nasıl anlarız?

 • Gümüş böceği küçük yapılı bir böcektir. Renkleri gümüş gridir. İnsanları ısırmaz veya sokmazlar ama yünlü ve pamuklu eşyalara zarar verdikleri gibi yiyeceklerimize de sararlar. En kolay tanınma şekli; vücut derileri katmanlı, bedenleri oval ve kuyruğunda üç adet çıkıntısı olan bir böcektir.

2- Gümüş böceği ile tesbih böceğini birbirinden nasıl ayırırız?

 • Gümüş böceklerin kuyruklarında 3 tane çıkıntı vardır fakat tespih böceğinde bunlar yoktur.
 • Tespih böceğine dokunulduğunda yuvarlanıp bir topak haline gelirken  gümüş böceklerinde böyle bir durum yoktur.
 • Tespih böceği çok ayaklıdır. Gümüş böceğinde ise sadece sekiz adet ayak var.

3- Gümüş böceği hangi aylarda daha çok görülür?

 • Gümüş böceği sıcak hava ve nemi sever, bu nedenle  genelde sonbahar ve yaz mevsimlerinde görülürler. Bu mevsimler gümüş böceğinin yaşayabilmesi için en uygun zamanlardır.

4- Gümüş böcekleri ne sıklıkla ürerler?

 • Dişi gümüş böceği her üreme esnasında en az 100 tane yumurta bırakır.

5- Gümüş böcekleri ne ile beslenir?

 • Gümüş böcekleri tahıl ile, naylon ve kağıt ile, yünlü ve pamuklu eşyalarımızla beslenirler.

6- Gümüş böcekleri evlerimizde nerelerde daha çok görülürler?

 • Gümüş böcekleri nemi ve ısıyı sevdiklerinden dolayı, banyo ve mutfak yakınlarında,  ayrıca nemli duvar diplerinde görülürler.

7- Gümüş böcekleri ne şekilde ürer?

 • Gümüş böcekleri yumurtalama yoluyla çoğalırlar.

8- Gümüş böceği zehirlimidir?

 • Gümüş böceğinin hiçbir türünde zehir yoktur, insanları ısırmaz veya sokmazlar.
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma