Tahta Kurusu ilaçlama

4.9/5 - (36 votes)

tahta kurusu kanatsız bir haşeredir .

 

Tahta kurusu ilaçlama hizmetleri oldukça istilacı olan bu haşerelere karşı alınması gereken önemli ve nihai önlem olacaktır.

 

Evlerde, ofislerde ve otel gibi mekanlarda zaman zaman görülen ve oldukça istilacı olan tahta kurusu haşere ilaçlama sonrasında kurtulabileceğiniz bir canlıdır.

 

Çok çabuk ürerler ve oldukça sert koşullarda bile rahatlıkla yaşamaya devam ederler. Bu nedenle bu canlı türü hakkında dikkat etmemiz gereken bazı detayları bilmekte yarar var.

Latince adı Cimex lectularius olan bu haşere bir parazit türü olarak tanınır. Yaklaşık 5 mm çapında, ovalimsi ve kahverengi tonlarında kanla beslenerek yaşayan eklem bacaklı bir türdür. Eski dönemlerde yarasa paraziti olduğu düşünülen tahta kuruları günümüzde sıcakkanlı hayvanlar ve insanların kanlarıyla beslenmektedirler. İnsanlarla aynı ortamlara girer, çoğalır ve beslenmeye devam ederler.

 

 

Tahta Kurusu Neyi Sevmez ?

Tahta kuruları bazı doğal ürünleri ve kokulrını sevmez. Bazı ürünler onları sadece rahatsız ederken bazı ürünlerin ise onları temas halinde öldürme işlevide vardır.

Doğal ürünlerden elde edilen yağlar yazımızda anlattığımız şekilde uygulayarak kendinize doğal tahta kurusu kovucuları hazırlayabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki bu onlara karşı bir istilayı bitirmez belki sizi ısırma sayılarını azaltabilir yada yer değiştirmelerini sağlar.

Tahta kurusunun sevmediği her şeyi tüm detaylarıyla anlattığımız sayfamızı mutlaka ziyaret edin : Tahta Kurusu Neyi Sevmez ?

 

Tahta Kurularının Yaşam Alanları

 

Toplumda bilinenin aksine tahta kuruları temiz veya hijyenik ortamlarda da çok rahat yaşayabilirler. Besin kaynakları sadece kan olduğundan ortamda bulunan kirlilik içerisinde bir besin ihtiyacı duymazlar. Gündüzleri görünmeyip sadece geceleri ortaya çıktıklarından kolay kolay görünmezler. Yarasalarla aralarındaki bu benzerlikler nedeniyle gece avcısı olarak bilinir ve gündüz ışığından rahatsız olduğu düşünülür. Bu nedenle de kapı söveler, çatlamış parkeler, duvar kağıtlarının araları, çatlaklar ve aklınıza gelebilecek her türlü saklanma alanında yaşayabilirler. Bir arada durduklarından kendilerine has bir koku yayarlar. Eğer dikkatli bakılacak olunursa dışkılarından ve özellikle örtülerin üzerindeki küçük noktalardan onların varlığı anlaşılabilir.

 

 

Tahta Kurusunun Zararları

 

Tahta kurularının en başta gelen özelliği ısırığıdır. Derinin ince kısmından içeri giren çenesi oldukça incedir ve deriye girişte uyuşturucu bir enzim salgılayarak acının hissedilmesini engeller. Ortalama on dakika beslenebilen tahta kuruları yeterli kanı aldıktan sonra kırmızı bir renk alırlar. Son derece hareketli ve kurnaz olan bu canlılar hakkında şimdiye dek kayda değer bir mikrobik reaksiyon belirtilmemiş olmasına karşın, son derece kaşındırıcı ve ciltte zaman zaman kalıcı hasarlar bırakabilen bir parazit olduğu belirtilmektedir. Deri üzerinde ciddi yaralar oluşabilir, deri döküntüleri oluşabilir, alerjik reaksiyonlar görülebilir ve psikolojik olarak da manik bozukluklara neden olabilir.

 

 

İlaçlama Neden Bu Kadar Şart?

 

Tahta kurusu ilaçlama yapılmaksızın yok edilemez. Şayet bir tane bile görmüş olsanız mutlaka ilaçlama yoluna gitmelisiniz. Çünkü kısa sürede bütün alana yayılabilir ve kolaylıkla yuva yapabilirler. Yüksek üreme potansiyeline sahiptirler ve kanda bulunan proteinler sayesinde çabuk büyürler. Yaklaşık 6 ila 15 günlük yumurtlama süresinin ardından dişiler 2 ila 7 arasında yumurta bırakır ve bu yumurtaların üreme zamanı da bunu takriben 20 gün kadardır. 6 ay içerisinde bir tahta kurusundan 5000 tahta kurusu ortaya çıkabilir ve bu duruma istila dememiz oldukça mümkün. Tahta kuruları bu aşamadan sonra yalnızca ilaçlama ile yok edilebilir. Çünkü hiçbir şey yemeden 1 yıl kadar yaşayabilirler ve çok soğuk havalarda bile hayatlarına devam ederler. Bu nedenle en derin noktalara kadar çekilip uygun zamanın gerçekleşmesini bekleyeceklerdir.

 

 

Tahta Kurusu İlaçlama İşlemi Nasıl Yapılır?

 

Tahta kurularının ilaçlanması işleminden önce keşif işlemi gerçekleştirilir ve ilaçlama yapılacak bölgeler belirlenir. En uygun ve kesin ilaçlama yöntemi ilacın tahta kurularına doğrudan temasının sağlanmasıyla mümkün olduğundan bu tespitin doğru yapılması gerekir. İlaçlama işlemi profesyonel ekip tarafından gerçekleştirildikten sonra karantina süresi gerekiyor. Bu süre alanın özelliklerine bağlıdır. Bir zaman söylemek kolay olmaz. Karantina işleminin ardından izolasyon işlemi gerçekleştirilir ve artık tahta kurusu gibi bir derdiniz kalmaz.

 

 

Tahta kurusu Nasıl Önlenir ? & Tahta Kurusu ilaçlama nasıl Yapılır ?

 

Genellikle kötü şansa yayıldığından, bir tahtakurusu istilasını önlemek imkansızdır. Ancak istila edilme olasılığınızı azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır: Evinizde veya konaklama yapacağınız yerde uyumadan önce, tahtakurularının izlerini kontrol ettiğinizden emin olun.

 

İkinci el yatak odası mobilyalarını iyice kontrol etmeden almaktan kaçının. Eğer istila bir odada kalmış ise, eve geldikten sonra, hemen bagaj ve giyim ürünlerini tahtakurusu için kontrol edin. Tahtakurusu bulursanız, böcek ve yumurtalardan kurtulmak için bagaj, giyim ve yatak takımlarına yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Ya; her şeyi ‘sıcak ‘(60 ° C) sıcaklık ayarında yıkayın; ‘sıcak bir ortamda en az 30 dakika kurumaya bırakın; ya da her şeyi kuru temizlemeye verin; veya her şeyi bir torbaya koyun ve daha sonra en az 3 gün boyunca derin dondurucuda bekletin.

 

Oteller gibi bazı işletmeler için, profesyonel bir haşere kontrol organizasyonu tarafından proaktif bir izleme rejimi erken belirtilerin tespit edilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, personelinizi oda temizliği ve çalışması sırasında nelere dikkat edecekleri konusunda eğitmek,  problem erken  tespit edebileceğiniz ve böylece itibarlarınızı koruyabileceğiniz anlamına gelir.

 

 

Tahta kurusu ilaçlama sonrası

 

İlaçlama kokulu yapıldığından 4 saat kadar ilaçlama yapılan ortamdan uzak kalmak sonrasında havalandırarak girmek gerekir. Tahtakurusu ilaçlamasını garantili bir şekilde yapan firmamız ve uzmanlarımız bu uygulamayı İstanbul’un  bir çok ilçesinde sıklıkla yapmaktadır. Tahtakurusu İlaçlamasından 21 gün sonra haşere aktivitesi görüldüğünde sadece servis ücreti karşılığında tekrardan ilaçlama yapılmaktadır.

 

 • Tahta Kurusu ilaçlaması doğru insektisitler ile yapılmalıdır.

 

 

Tahta Kurusu hakkında bilgiler, tahta kurusu neye benzer ?

 

Tahta kurusu, koyu kahve renkli, tipik bir elma çekirdeği büyüklüğünde, yassı ve oval şeklindedir.

Ev Tahta Kurusu, yaklaşık 5 mm boylarında antenli ve 6 bacaklı bir haşere türüdür. Bu haşerelerin kanatları bulunmamaktadır. Antenleri ile iletişim kurabilmektedirler. Beslenmeden çok uzun bir süre yaşayabilen bu haşereler, üremeyi kan emdiği müddetçe yapabilir. Yumurtlama şeklinde ürer ve en az 200 yumurta üretebilir. Ev içerisine yerleştiği zamanlarda mobilya altlarına, koltukların dikişlerinin arası gibi sıcak ne nemli yerlere yerleşerek yumurtlamaya başlarlar.

 

Tahta kuruları genellikle 5-10 dakika hortumlarını derinize geçirip kanınızı emerler. Sadece bir yerinizden değil birkaç yerinizi ziyaret ettikten sonra ağırlıklarının birkaç katı kadar emdikten sonra karınlarını doyurup ayrılırlar.

 

Tahta kuruları ısırmayla herhangi bir hastalık taşıdıkları bildirilmemiş olsa da, hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara yol açabiliyorlar. Isırıklar şiddetle kaşıntı hissi verdiğinden, aşırı kaşımayla cilt sorunu veya iyileşme sonrası iz kalması sorunları yaşanabiliyor.

 

 

Tahta kurusu Nerelerde Görülür?

 

Evlerde duvar kağıtları, duvar çatlakları, resimlerin arkası, eski ve kullanılmayan sobalarda görülür.

Tahta kurusu ilaçlama evlerde duvar kağıtları, duvar çatlakları, resimlerin arkası, eski ve kullanılmayan sobalarda, halı altında, minder, yastık, yorgan püskül ve dikiş yerlerinde, yatak örtülerinde, yatak tabanları ve mobilyalar, karyolada, kuş yuvalarında, zemin çatlakları ve kıvrımlarında yaşamaktadır.

 

Turizim ile insanların seyahatleri ve son yıllarda böcek ilaçlarına karşı direnç gelişimi nedeni ile hızla tüm dünyada sayıları artmaktadır.Geceleri ortaya çıkar ve uyuyan insanlardan kan emerler.

 

Tahtakuruları her ortamda canlı kalmayı başarabiliyorlar. Havanın sıcak veya kuru olması önemsiz onlar için. Çok soğuk havalarda yarı uyku durumuna geçip hiç yemeden 1 yıl yaşayabiliyorlar.

 

Tahta Kurusu ilaçlama , Tahtakurusu ezildiği zaman kötü bir koku bırakmasıyla bilinir. Dişi tahtakurusu tek seferde 250 kadar yumurta bırakabilir.1 hafta içinde yavrular yumurtalardan çıkar ve birkaç ay içinde erişkin hale gelirler. Erişkin tahtakuruları hiç bir şey yemeden 1 yıl yaşayabilirler.

 

tahta-kurusu, tahta-kurusu-ilaçlama

 

Tahta Kurusu ilaçlama , Gece ortaya çıkan tahta kuruları,duvar kağıtlarının arasında,parke ve süpürgeliklerin arkalarında saklanırlar. Tahtakurusu insanların kanını emerek beslenir.Dolayısı ile bir çok hastalık bulaştırmaya meyillidir.

 

Tahta kurusu görülen ortamda uzman kişilerce ve sağlık bakanlığı onaylı ilaçlarla ilaçlama yapılmalıdır.

 

 

Tahta kurusu ısırığı ve insana zararlı nelerdir

   • Kan Emer
   • Yataklarda – Çekyat ve Koltuklarda Olur
   • Cilde ciddi tahribat yapar
   • Yatakları Sarar
   • Geceleri Ortaya Çıkar

 

Tahta Kurusu Isırığı Kaşıntı ve Kanama Yapar

 

tahta kurusu kaşıntı ve kanama yapar.

 

Tahta kurusu ilaçlama, özellikle yatak , çekyat ve koltuk gibi ev eşyalarında ve sıklıkla inşaat şantiyelerinde koğuşlarda görülmektedir. Bu böcekler istirahat randımanında ciddi eksilmelere neden olur, uykudan eder, dinlenmeyi önler.

 

Tahta kurusu daha çok geceleri yatakların dikiş yerlerinden çıkar ve uyuyan insanların kanını emer. Tahta kurusu olan yataklarda -eğer problem en az 2 aylık ise- damla damla kan lekeleri de görülebilir.

Tahta kurusu ilaçlama yaptığımız ilçe ve semtler

 

Avcılar, Cihangir, Eyüp, Pendik, Beşiktaş, Üsküdar, Doğancılar, Gayrettepe, Altunizade, Hadımköy, Etiler, Bağcılar, Çengelköy, Ulus’u örnek verebiliriz.

 

Sizde en uygun fiyatlarla ve %100 ilaçlama garantisiyle evinizi ilaçlatmak için geç kalmayın hemen telefon numaralarımızdan bize ulaşın böcekler sorununuz olmasın ! İstanbulilaclama.com güvencesiyle haşerelere son hemen son verin !

 
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma