Tahta Kurusu

5/5 - (15 votes)

Tahtakurusu ufak yapılı vücutları alttan ve üstten basık halde ve toplam vücudu üzerinde üç çift ayakları bulunan haşerelerdir. Tahta kurusu kan emen bir hayvandır. Tahta kurusunun kafasında iletişimini sağlayan ve tehlikeleri algılayan bir çift anteni vardır. Tahta kurusu yapı olarak ufak hayvanlardır . Tahta kurusu boyları bir santimi bulmaz genellikle birkaç mm’dir.

 

Bilinen en büyük tahta kurusu 10mm geçmez bile. Tahtakurusu hızlı çoğalan bir böcektir. Tahta kurusu yiyecek bulamadığında uzun zaman yaşayan bir böcek türüdür. Aç kaldığında hiç besinleri olmadığı zaman 2 yıla kadar yine de yaşar. Tahtakurusunun karın kısmı çok geniştir. İnsandan ve konakçısından doyuncaya kadar kan emerler. Genelde günde 3 – 5 defa kan emerler. Eğer bir insan üzerinde birden çok tahta kurusu olduğunu düşünürsek o insanın nasıl ısırıldığı ve nasıl kaşındığını görürsünüz. Sanki insanlar uyuz olmuş gibi kaşınırlar. Fakat tahta kurusu insandan çok kan emdiği için daha çok acı duyulur.

 

Kümeler halinde 300 civarında yumurtayı yapıştırarak çatlaklara bırakırlar. Evlerde insanın yaşadığı çekyat, dolap içleri, karyola yatak kenarları, yatak odaları, duvar delikleri ve tahta aksam ayrıklarıyla yatakhaneler gibi yerlerde yuvalanırlar, insanları ısırıp ağırlığının 7-8 katı kadar kan emerler, emdiği yer şişer ve çiban gibi kızarır. Genellikle geceleri aktiftir, insana uykuda hemen hücum eder, evden eve eşya ile yayılır. Pasteurella pestis, allerjik reaksiyonlar M.Leprae, Bacillus anthracis, B.Recurrentin gibi bir çok hastalığı bulaştırırlar.

 

Erişkin tahtakurusu oval, yassı, çok ayaklı 2 – 6 mm boyunda, pas kırmızısı renklidir. Ezilince kötü kokar ve kan çıkar. Erginleri hiç beslenmeden 550 gün yaşayabilirler.

 

Tahtakurusu ışığa karşı hassastır, bu bakımdan geceleri hareketli olup geceleri beslenirler. Tahtakurusu kanatları olmadığı için uçmazlar. İnsana direk konakçılar sayesinde bulaşır. Tahtakurusu üremesi ve çoğalması yumurta bırakmak ile olur.Tahtakurusu yumurtasını evlerin kuytu karanlık bölgelerine, mobilya içlerine, parke altlarına, evin duvar yarıkları ve çatlaklarına yumurta bırakırlar. Bir tahta kurusu bir defasında 200 – 250 kadar yumurta bırakır. Tahta kurusu çabuk çoğaldığından dolayı yumurtadan çıkan her yavru beslenmek için ortamdaki konakçıya saldırır.

 

Tahtakurusu dünya üzerinde birçok türleri bulunmaktadır. Tahtakurusu üzerinde yaşadığı konakçısına ve yaşadığı ortama bağlı olarak farklı türleri vardır. Tahta kurusu üzerinden geldiği konakçısına bağlı olarak farklı hastalıkları insana bulaştırırlar. Tahta kurusu pire gibi başka konakçıda bulunduğu gibi insanlara da geçer ve hastalığı bulaştırmada etkin rol oynar. Tahtakurusu bu bakımdan insanlar için hiç istenmeyen zararlı böceklerdir.

 

Tahta kurusunun ısırdığı yerler kabarır ve şişer. Bu kabarcıklar kaşınır, ısırılan yer kızarır. Tahtakurusu sadece insan değil uçan kuşlar, kümes hayvanları, yaban hayvanlar ve evcil hayvanlar üzerinde yaşarlar. Tahta kurusu konutlarımıza evdeki evcil hayvanlar üzerinden ya da evimize gelen misafirlerden geçer. Tahta kurusu çok kan emdiğinden ve vücudunda uzun zaman tuttuğundan dolayı çok pis kokarlar.

 

 

Tahta Kurusu Neyi Sevmez ?

 

Tahta kuruları bazı doğal ürünleri ve kokulrını sevmez. Bazı ürünler onları sadece rahatsız ederken bazı ürünlerin ise onları temas halinde öldürme işlevide vardır.

 

Doğal ürünlerden elde edilen yağlar yazımızda anlattığımız şekilde uygulayarak kendinize doğal tahta kurusu kovucuları hazırlayabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki bu onlara karşı bir istilayı bitirmez belki sizi ısırma sayılarını azaltabilir yada yer değiştirmelerini sağlar.

 

Tahta kurusunun sevmediği her şeyi tüm detaylarıyla anlattığımız sayfamızı mutlaka ziyaret edin : Tahta Kurusu Neyi Sevmez ?

 

 

Tahta Kurusu İlaçlama

 

Tahtakurusu ile mücadele çok önemli bir meseledir. Tahtakurusu ilacı özel şartlarda hazırlanmalı. Tahtakurusu ilacı sağlık bakanlığı onaylı olmalı. Tahtakurusu ilaçlaması yapan kişi mutlaka işin eğitimini almış olmalı. Tahtakurusu çabuk üreyen ve çoğalan haşere olduğundan mutlaka yayılmadan önlem alınmalı. İlaçlama şirketi olarak bizler her zaman ve her haşereye karşı sizinle birlikteyiz.

 

Tahta kurusu ilaçlama yöntemleri sisleme ve yoğun püskürtme ilaçlar kullanılarak yapılır. Tahta kurusu yumurtası ve larvaları için mutlaka 2. ilaçlamayı yaptırın. Tahta kurusu ilaçlaması sonrası 30 gün içinde 2. ilaçlama isteyin. Bizler ilaçlama şirketi olarak 1990’lı yıllardan beri, hep yanınızdaydık ve hep yanınızdayız.

 

Tahta kurusu ilaçlama hizmetleri ve onlardan nasıl kurtulabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi almak için mutlaka tıklayınız: Tahta kurusu ilaçlama

 

 

Tahta kurusu Hakkında Sorular

 

Tahta kurusu mücadele yöntemleri nelerdir?

Yoğun sıvı uygulamasıyla ilaçlama yapılmalıdır. Tahta kurusu ile mücadele çok zor olduğu için ilaçlanacak mekanda baştan aşağıya çok dikkatli bir şekilde ilaçlama yapılması lazımdır. Tahta kurusu ilaçlama işi muhakkak profesyonel ilaçlama Firmalarına yaptırılmalıdır.

 

Tahta kurusu beslenmeden kaç gün yaşayabilir?

Tamı tamına 550 gün hiç bir şey yemeden yaşayabilir.

 

Tahta kurusunun beden yapısı nasıldır?

Tahta kurusu çok ayaklı bir böcektir. Vücut yapısı oval biçimlidir. Boyları genellikle 2 ile 5 mm arasında değişir.

 

Tahta kurusu neleri yer?

Tahta kurusu beslenmek için kan emer. O kadar iştahlı bir haşeredir ki kendi ağırlığının kat be kat fazlası kanı rahatça emer.

 

Tahta kurusu en sık ne zaman ortaya çıkar?

Tahta kuruları genelde geceleri ortaya çıkar.

 

Tahta kurusu mekanlarımıza nasıl yayılır?

Tahtakurularını genellikle bizler farkında olmadan eşyalarımız ile birlikte mekanlarımıza taşırız. Böylece evlerimizde tahta kurusu yayılma şansı bulmuş olur.

 

Tahta kurusu hastalık yayar mı?

Evet. Tahta kurusu ısırığı sonucu cildimizde alerjik reaksiyonlar sonucu kabarcıklar oluşturur. Tahta kurusu kan emerek de beslendiği için hastalıklı birisinden emdiği kanı, bir başkasının kanını emerken bulaşıcı hastalık yayılmasına neden olabilir.

 

Tahta kurusu ne renktir?

Genellikle koyu kahverengi ile kızılımsı bir renge sahiptirler.

 

Tahta kurusundan kurtulmak için neler yapılabilir?

İlk olarak tahta kurusunun barınması muhtemel alanların iyice ilaçlanması gerekir. İlaçlama, işin uzmanlarına yaptırılmalıdır. Kendi yapacağınız ilaçlama ile hem sonuç alamaz hem de sağlığınızı riske atmış olursunuz.

 

Tahta kurusu nerelerde yaşamaktadır?

Tahta kurusu genellikle insanların yoğun olduğu yerlerde yaşamayı severler. Bu sebeple evlerimizde tahta kurusuna rastlamamız mümkündür. Tahta kurusu gruplar halinde yaşar. Tahta kurusu evlerimizde duvarların arasındaki boşluklara, dolap içlerine, çekyat ve baza gibi mobilyalarımızın ahşap veya yatak içindeki kısımlarındaki boşluklara yada duvardaki çatlaklara yerleşerek saklanır.

 

 
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma