Arı

Rate this post
Arı
www.istanbulilaclama.com

Arı

Arılar toplum içerisinde sevilen canlılardır ve böcek olarak nitelenmezler, kanatlı hayvanlardır, bazı türleri zehir taşıyabilir, alerjisi olan insanlar arılardan ciddi zararlar görebilirler. Kovanları bazen başa beladır.

Arının 6 ayaklıdır ve başuçlarında anten taşırlar, bu antenler bilindiği üzere birbirleriyle olan iletişimleri içindir,tüm iletişimlerini bu antenler vasıtasıyla yaparlar.Arılar bu antenlerinden belli dalgalar yayarak gönderir. Cisme çarpan dalgalar geri geldiğinde arı bu dalgalar sayesinde besinlerin yerlerini ve yönünü bulur, diğer arılarla iletişimlerini kurar.

Arıların dünyada birçok çeşidi vardır. Kanatlı hayvanlar gurubundan olan arılar yapı itibarı ile diğer böceklerden  farklılıklar göstermektedirler. Arıların türlerine göre farklı görevleri vardır. Bal arısı dediğimiz arı türü özelikle çok eski çağlardan beri insanlar tarafından ıslah edilip evcilleştirilir ve bal üretiminde kullanılırlar. Bu arı türünün insana zararından çok faydası vardır. Bal arılarının bir faydası ise bitkilerin döllenmesinde aktif rol oynamalarıdır. Arılar bir çiçekten diğer bir çiçeğe polen taşır ve  o çiçeklerin döllenmesine vesile olurlar. Ekolojik intizamda arının rolü çok çok büyüktür.

Arılar beslenmesinde bitki özlerini ve polenlerini kullandığı gibi, yaban arıları da bazı ufak böcek türlerini yemektedirler. Ayrıca arılar buldukları diğer gıda ve şekerlerin üzerine konup beslenmeyi de severler.

Yaban arısı çok tehlikeli bir türdür. Yaban arısının insanlara zararları çoktur yani yaban arıları hem çiftçilere hem arı yetiştiricilerine ve hem de ortamdaki diğer insanlara zarar verir. Yaban arıları ve bal arıları çiftçilerde ekinlerin çiçeklerinin öz suyunu emdiği için çiçeğin kurumasına ve hasattın verimsizleşmesine neden olur. Yaban arıları bal arılarını öldürdüklerinden dolayı  – yemek için öldürürler  – bal üreticileri , arı yetiştiricileri için de ciddi bir tehlikedirler.

Yaban arıları çoğunlukla yuvalarını toprağı kazarak toprağın içerisine yapmaktadırlar.  Yaban arılarının bazı türleri ev çatılarında ve binanın bazı kısımlarında yüzeye yapışık olarak arı kovanı dediğimiz yuvalardan  yaparlar. Bu gibi sıkıntılarınızda bir arı kovanı temizleme – ilaçlama servisi ile irtibat kurmayı denemelisiniz. Bireysel mücadeleden uzak durun.
Yaban arıları kovanlarını altıgen şeklinde petekler örerek bir ucundan tavana yerleştirirler. Yaban arıları bu kovanlar içine yumurtalarını bırakarak çoğalmaktadırlar.  Petek içinde bulunan yumurtalar belli sıcaklığa ulaştığında larvaya döner. Yavru olup uçana kadar beslenmeleri diğer arılar tarafından  üstlenilir. İnsanlara toplu halde hücum ederler. Buda insan için ciddi tehlikedir. Yaban arılarının bir kısmı zehirlidir.

Arıların kendi içlerinde sistematik bir iş bölümü vardır.  Her arının kendine göre ayrı bir vazifesi vardır. Arılardan bazıları işçi  bazıları dışarıcı, kimisi ise  savaşçıdır. Her arı grubu bir kralice arı tarafında toplanıp koloni oluştururlar. Arılar insanlara hücum ettiklerinde , toplu olarak saldırdıkları için, arı saldırısına maruz kalan kişiler mutlaka en kısa zamanda en yakın sağlık kurumuna ve bir hekime başvurmalıdırlar.

Hakkında

Biyolojisi

0,5-1 cm boyunda altın sarısı ve kahverengi dalgalıdır. Bal ve eşek arısı gibi türlerivardır. Duvar deliği, ağaç, çatı arası ev gibi yerlere petek yuva yaparak yerleşirler. Grup halinde yaşar çiçeklerden polen ve nektar toplar, depolar kışın bununla beslenirler. İnsanları ısırarak alerjik reaksiyona sebep olurlar.

Mücadele Yöntemleri

Yuvalarının uygun formülasyonla veya bozulması iledir.

ARILAR HAKKINDA SORULAR

1 – ARILAR NASIL ZARARLAR VERİR ?

Arı kendisine zarar veren her türlü canlıya koloni halinde saldırarak sokabilir ve bazen de öldürebilir. Arı sokmasında arıya alerjisi olan canlı ciddi tehlikededir. Ayrıca yaban arıları bal arılarını öldürdüklerinden arıyetiştiricileri için ciddi zarar  potansiyelidirler.

2 – ARILAR NERELERDE YUVA YAPARLAR?
Yaban arıları yuvalarını; toprağı kazarak toprak altına yaparlar, petek oluşturarak evlerin çatılarına veya yüksek yerlere yapıştırırlar.

3 – ARI ISIRINCA NE YAPILIR?
Arı ısırınca insanın canında şişme kızarma şiddetli acı hissedilir. Birden fazla arı ısırması sonrası insanlar mutlaka doktora gitmeli. Aksi takdirde ciddi rahatsızlıklara sebep olur ve hatta ölümler dahi görülür.

4 – ARILAR İLE MÜCADELE VE ARI İLAÇLANMASI NASIL YAPILMALI?
Arılar ile mücadelede mutlaka yasal bir firmayı arayın. Arı ile mücadelede arının yeri ve yuvası tespit edildikten sonra boyama yöntemi kullanılarak ilaçlama yapılması en etkili sonuçu verir.

5 – YABAN ARISI İLAÇLAMASINDA YAPILAN İLAÇLAMA SAĞLIĞA ZARARLI MI?
Yaban arısı ilaçlamasında kullanılan ilaçlar zehir ihtiva ettiğinden canlı sağlığı için tehlike arz eder . İlaçlama uygulaması esnasında kesinlikle ilaçlar solunmamalı ve ilaçlı alanlara elle temas olunmamalı, sebze ve meyvelerimize bulaşan ilaç olursa mutlaka bunları bol su ile yıkamalı.
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma