bit

Bit

3/5 - (2 votes)

Bitler insanlara sirayet ettiklerinde utanç verirler. Bunun nedeni insanlarımızın, bitin pislik sonucu, yada temizlenmeme sonucu sirayet ettiklerini düşünmeleridir. Bit temizliğin az olduğu yerlerde yaşamayı tercih eder. İnsanlara hastalık bulaştıran bu böcek ile uğraşmak ve onu yok etmek oldukça zordur. Bitler asalağı olduğu konakçısının kanından beslenir ve yaşamını sürdürür. Bitler konakçısın üzerinden günden 3 – 10 defa kan emer. Bit in bulunduğu canlıd sürekli iştahsızlık, kaşınma ve halsizlik olur çünkü bit o canlının kanını sürekli emmekte ve o canlıyı yormaktadır. Bit in ısırdığı bölgede iltihaplanma ve morarma olur. Bitler yumurtlama yoluyla çoğalırlar.

En güvenilir şekilde bit ilaçlaması yaptırmak için geç kalmayın.

BİTLERİ YAPISI

Alttan ve üstten basık halde, toplu iğne başı büyüklüğünde hayvanlardır. Başları çok ufak, karın bölgeleri ise diğer bölgelerine nisbeten çok büyüktür. Küçük kısa ve güçlü 6 adet ayağı vardır, kanatları yoktur. Hareketleri çok ağır ve hantaldır.

Bit yaşamını ve beslenmesini sürdürmek için mutlaka bir konakçı seçer. Konağı olmadığı zamanlarda 3 gün boyunca yaşamlarını sürdürebilirler. asalak halinde yani bir konakçı üzerinde se 1 ay kadar bulunurlar. Saç biti, kasık ve koltuk altı biti ve vücut biti olarak bulundukları ve yaşadıkları bölgelere göre farklı isimler alır ve bu bitler genellikle farklı türler olur.

bit resmi ilaçlama
www.istanbulilaclama.com

Bit Türleri Nelerdir ? 

Bitlerin farklı türleri bulunmaktadır ve ilaçlama yapılmadan önce bitlerin türünün tespit edilmesi gerekir. Firmamız bitlerin türünü, ortamın özellikleri, bitlerin yoğunluğunu vb. tespit ettikten sonra ilaçlama için gerekli adımları atar. Bit ilaçlama servisinin etkili olması için bu adımın atılması son derece önemlidir. Aksi halde ilaçlamadan etkili sonuç almak mümkün olmaz. Bitlerin olduğu durumlarda genellikle insanların baş ve ense kısımlarında kaşıntı olur. Bit bulaşıcıdır. Bu nedenle bitli olan kişiler ile aynı yastığın, tarağın ve diğer kişisel eşyaların kullanılmaması gerekir. Bit ilaçlaması evinizi ve işyerinizi tüm bit türlerinden sizi korur.

SAÇ BİTİ ( BAŞ BİTİ) :

Saç biti insanların saçları içinde barınan beyaz veya gri renklerde görülebilen hayvancıklardır. Asalak olarak üzerinde yaşadıkları canlının kanını emerek yaşarlar, saç bitleri kafa derisinden kan emerek yaşamını sürdürür.  Saç bitleri kulak diplerinde ve başın arka tarafında barınmayı tercih ederler.  Saç biti saç köklerinden günde4-9  defa kan emer bu bitlerden normal yıkanma ile kesinlikle kurtulamayız.

Saç bitlerinden kurtulmak için, bu parazitler için özel hazırlanmış bit ilacı kullanılır ve yine bu canlıların temizliği için üretilmiş taraklar vasıtasıyla bu bitler ayıklanır.  Bitlerin yumurtalarına sirke denir. Saç bitleri, sirkelerini saç kılları üzerine yapıştırırlar. Baş bitleri insandan insana, tokalaşma esnasında veya bitli bir şapkanın giyilmesi nedeniyle geçebilir.  Ev ortamında veya giysilerde saklanabilirler.

KIL BİTİ (KASIK BİTİ):

Kasık biti ya da vücut biti olarak da bilinir.  Kasık, koltuk altı veya sakalda barınır ve yine bu bölgelerdeki deriden kan emerek beslenir. Bu bitler, kıl kökünde vücut içine gömülü haldedirler.

ELBİSE BİTİ (VÜCUT BİTİ)

Elbise biti insanların kılsız tüysüz bölgelerinde insandan direk kan emerek beslenir. Elbise bitikan emdikten sonra elbiseler içinde gizlenerek saklanırlar. Yumurtasını elbiselerde dikiş aralarına, kıvrımlara ve katlanmış kısımlarına bırakırlar. Bu bitler sadece üzerimizde değil aynı zamanda yatak içlerinde ve ev eşyaları içine de gizlenebilirler.

Diğer bit çeşitleri: Köpek biti, at biti, kedi biti ve ağaç biti, kuş biti ..

Bit Nasıl Bulaşır ?

Bitler insanlara birkaç yol kullanarak geçebilir : Bit insana ev hayvanları, sokak hayvanları, kuşlar ve kediler vasıtasıyla geçebilir. Bunun yanında insandan insana geçen bitler de vardır. İnsandan insana geçen bit ya bir ortak eşyayı kullanmıştır ya da bir ortak giysi üzerinden geçmiştir. Kalabalık ortamlarda da insandan insana bulaştığı olur.. Bit bulaşmasını engellemek için bit ilaçlama yaptırmalısınız.

Bitlerin Bulaştırdığı Hastalıklar ve Zararları

Bitlerde pireler gibi ve diğer haşereler gibi sürekli konakçı değiştirdiğinden dolayı bir konakçının hastalığını ötekine bulaştırır. Bitlerin ısırmasında vücut kaşınır ve kaşıntı şekil olarak uyuza benzer.

Bitler insana şu hastalıkları bulaştırırlar :

  • Humma mikrobu,
  • Tifus mikrobu, 
  • Deri döküntüleri,
  • Lezyonlu
  • ve iltihaplı akneler

Ayrıca bitlerin  kandaki hemoglobini tuttuğu için güçsüzlük ve vücut kırgınlığı gibi belirtilere neden olur.

Bit ve Pire Farkı

Bit ve pirelerin hem ortak hem de birbirinden tamamen farklı özellikleri bulunmaktadır. Bitler pasif canlılar iken pireler oldukça aktiftirler. Pireler zıplarlar hem de 2 metreye kadar! Oysa bitler zıplayamazlar, oldukça pasif canlılar olmaları ile bilinirler. Bitler genellikle yaşam alanı olarak insanların saç diplerini seçerken, pireler insanların vücudunda ve evin çeşitli yerlerinde gezmeye devam ederler. Her iki canlının da sizi ısırması halinde şiddetli kaşıntı ile karşılaşırsınız. Pire kan emdikten sonra insan vücudunu terk ederken, bitler terk etmez.

Firmamız Sağlık Bakanlığı onaylı bit ilaçlama hizmetini sunarak insanları bit probleminden kökünden kurtarmaktadır. Siz de bitlerden bıktıysanız vakit kayıp etmeden bizimle iletişime geçin. Bitlere karşı en iyi savaş bizimle açılır!

Bit İlaçlama

Bit bulunduğu yere ve bitin türüne göre farklı şekillerde ilaçlanır. Saç biti ve kasık bitlerinde mutlaka bir hekime gidilmeli.  Hekimin önerdiği ilaçlar kullanılmalıç  Saç biti, vücut biti ve kasık bitlerinde kullanılan ilaçlar birbirlerinden farklıdır, yan etkisi varsa dikkatle incelenmeli sonra kullanılmalıdır. İnsan vücudundaki bitler bit ilacı ile temizlense de , sonrasında ev eşyalarında kalan bitlerin ilaçlanması için bir böcek ilaçlama firmasından destek almalı ve evinizi ilaçlamalısınız. Uygun bit ilacı, uzman personel ve doğru ekipmanla bit için ev ilaçlama uygulaması yapılmalı.

Bitler ve Bit ilaçlama Hakkında Sorular

Bit nasıl bir hayvandır?

Bitler 6 ayağı olan, kanatsız, başı çok küçük, karnı ise nisbeten çok büyük bir hayvandır.  İnsandan ve diğer canlıdan kan emerek beslenen bir dış parazittir.

Bit ile ilgili yazı: Bit nedir ? 

Bit çeşitleri nelerdir?

Bitler bulunduğu bölgeye bağlı olarak farklı isimler alır. Kasık biti, kuş biti, at biti, kedi biti, köpek biti, saç biti, bitki biti vb.

Bit ile mücadele nasıl olmalıdır?

Kişi bit ilacı ile yıkandıktan sonra aynı gün ev ilaçlaması yapılmasına gayet gösterilmeli.

Bit ısırınca neler olur?

Bitler insan derisini  ısırdığı zaman insan derisinde kızarma, kaşıntı, deri dökülmesi, lezyonlu akneler olur. Aynı zamanda insanda iştahsızlık, güçsüzlük ve takatsizlik ile psikolojik olarak davranış bozukluğuna neden olurlar. İnsan bedeninin kokması ve irinli yaraların görünmesi de cabası.

Bitler insana hangi yollar ile bulaşır?

Bitler insana toplu yaşam alanları olan sinema, okul, hastane, kahvelerden, insana bulaşır. Aynı zamanda bitler insana evcil hayvanlardan, kuşlardan, kedilerden ve köpeklerden bulaşır.
Bunların dışında eve alınan yeni eşyadan ve başka kişilerin elbiselerinden bulaşır.

Bit ile insana hastalık bulaşır mı?

Evet bit ile insana hastalık bulaşır. Bitler üzerinden geldiği konakçıya bağlı olarak farklı hastalıkları insana bulaştırır.

Bitler nasıl çoğalır?

Bitler sirkelerini yani  yumurtalarını saç kıllarına yapıştırırlar. Diğer bit türleri ise yumurtalarını kendi ortamlarına bırakırlar.

Pire ile bit arasında ki farklar nelerdir?

Pire çok çabuk ortam değiştirebilir, bitler ise konakçısını uzun süre değiştirmez
Pire çok yükseklere zıplar ve hızlı kaçarken bitler zıplayamaz ve yavaş hareket eder.
Pire kan emdikten sonra kaçar, saklanır, dinlenir. Bitler ise hep aynı ortamında bekler.

Bitler ne ile beslenirler ve yer ve ne içerler?

  • Konakçısının derisinden emdikleri kan ile beslenirler.

Bit ilacı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

– Bit ilacı alırken çok iyi araştırma yapınız, iyi bir bit ilacı şu özelliklere sahip olmalı :
– Tek uygulama ile kısa sürede etkisini görebileceğiniz bir formülasyona sahip olmalı.
– Güzel kokulu, saçları birbirine dolaştırmayan, taramayı kolaylaştıran, etrafa bulaşmayan, boyalı ve permalı saçlarda sorun çıkartmayacak ..
– Kalıcı etkisi ile bitlerin saça tekrar yerleşmesini engelleyecek.
– Sadece bitleri değil,sirkeleri de yok edebilecek
– Yan etkisi olmayan ya da kullanıcıya zarar vermeyen bit ilacını kullanınız.
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma