Çekirge

5/5 - (5 votes)

çekirge, çekirge-ilaçlama

 

Çekirgeler zıplayan ve kanatları ile uzak mesafelere kadar gidebilen ,  bitkilere zarar veren bir böcek türüdür. Çekirgelerin bedenleri diğer haşerelere göre  çok farklı yapıdadır. Çekirgeleriin uzunlukları ve yapıları farklı olup yaşadığı yere ve beslenmesine bağlı olarak değişim göstermektedir.

Çekirgenin Kaç Ayağı Var ?

Çekirgelerin altı ayağı vardır, arka iki ayağı diğer ayaklarından güçlü ve uzundur. Çekirgeler bu ayakları sayesinde çok uzak mesafelere kadar zıplar ve bazen zıpladıktan sonra kanat çırparak uçmaya başlarlar. Çekirgelerin kanatçıkları çift sıralıdır ve pürüzsüzdür. Başlarının hemen önünde  sert saydam tabakadan oluşan gözleri ve 2 tane  antenleri bulunur.

Çekirgelerin solunum sistemleri trakedir.

 

Çekirgelerin ağzı sağlı ve sollu olmak üzere 2 çengelli kıskaçcıktan oluşur.

Bitkilerin ve tahılların taze yapraklarını ve tanelerini yerler bu kıskaçlar ile yerler. 

Çekirgeler bazen ekili alanları istila edip onlara ciddi zararlar verirler.

Çekirgeler üremek ve çoğalmak için yeşil alanlara yumurta bırakırlar. Yumurtalar bahar mevsiminde açılır ve sürü halinde çayırlara ve alanlara saldırırlar.

Çekirgenin boyu türüne göre birkaç mm’den tutunda 18 cm kadar olabilir. Bu özellik çekirgenin yaşadığı alana ve gıda kaynağına bağlı olarak değişir.

Çekirgeler farklı renklerde olabilirler kendilerini gizlemek için yaşadıkları ortamın rengini alırlar. Her renk ve yapıda çekirgeye rastlamak mümkündür.

Çekirgeler tek başlarına yaşamazlar toplu halde yaşamayı seven canlılardır. Çok eski devirlerden beri insanlar bu böcekler ile alakalı farklı mücadele şekilleri geliştirmiş ancak tam olarak başarılı olamamışlardır.

Çekirgeler bitkiyle  beslenirler. Besinlerinde tamamen taze bitki yapraklarını ve bitki tomurcuklarını kullanırlar.Çekirgelerin beden yapısı ve büyüklüğü çekirgenin yaşadıkları alana bağlıdır. Hangi ortamda yaşıyorsa ve hangi besinler ile besleniyorlarsa beden yapıları  ona göre yaratılmıştır.

 

Çekirge Sorununuz mu var ?
Müşteri destek ekibimizi arayın: 0 542 342 74 30


Çayırlarda bulunan çekirgelerin vücudu ile kır bir bölgede ki bir çekirgenin vücudu hiçbir zaman aynı değildir. Çekirgelerin başucunda iki tane anteni vardır. Bu antenler ile besinlerin yerini rahatlıkla bulurlar. Çekirgeler bazen bulundukları ortamda ayaklarını kanatçıklarına sürterek çok farklı sesler çıkarırlar. Çekirgeler bu sesler ile aralarında iletişim kurarlar. Çekirgelerin ağzı içinde keskin iki tane kıskacı vardır. Çekirgeler bu kıskaçlar ile taze bitkilerin bölümlerini kemirerek beslenirler.Çekirgeler gıda  olarak tamamen bitkilerle beslenirler. Bitkilerin ve yeşilliklerin bol olduğu yerlerde daha çok bulunurlar.

Çekirgeler bazen toplu halde ekinlere ve yeşilliklere hücum ederler.Bu nedenle çiftçiler çekirgelerden nefret ederler. Çekirgeler üremek  için çok sayıda yumurta bırakırlar. İlk yağmurlardan hemen sonra yumurtalar çatlar ve yavru çekirgeler sürü halinde beslenmek için yeşilliklere hücum ederler. Çekirgeler uzak mesafelere uçarak giderler. Bu esnada gökyüzünde siyah bulut halinde gökyüzünü kapladıkları görülür.

ÇEKİRGELER İLE MÜCADELE VE ÇEKİRGE İLAÇLAMA

Çekirgeler ile mücadele çok eski devirlerden beri yapılmaktadır. Fakat çekirgeler yüzünden kıtlığın yaşandığı yıllar olmuştur. Çekirge saldırısına  uğramış tarlalarda ne yeşil bir bitki ne de bir tahıl tanesi bulabilirsiniz çünkü tarlada önlerine çıkan her türlü bitkiyi yerler.

Çekirgelerin görüldüğü ekinlerin ve tarlaların mutlaka ilaçlanması gerekmektedir. Dışardan rastgele ilaç almak doğru değildir. Mutlaka böcek  ilaçlama firmasından bilgi alın ve ilaçlamayı ona göre yapın. Çekirge ilaçlaması yapmak için çekirgelerin konduğu yerleri ilaçlatmak gerekmektedir , yoksa havada uçan çekirgeye müdahale etmek oldukça zordur.
Çekirge ilaçlamada iki farklı yöntem uygulanır. Birinci uygulama sisleme yöntemi ile yapılan ilaçlamadır.İkinci ilaçlama sistemi ise boyama yöntemi kullanılarak yapılan ilaçlama yöntemidir.

ÇEKİRGELER HAKKINDA MERAK EDİLENLER

1 – ÇEKİRGE NASIL BİR BÖCEKTİR?
Çekirge kanatlı, bitkilerle beslenen ve zıplayarak hareket eden bir böcek türüdür. İnsanların ekinlerine ve besinlerine zarar veren zararlı bir böcektir.

2 – ÇEKİRGELER ZEHİRLİ MİDİR?
Çekirgeler zehirsiz hayvanlardır. Ama insanların besinlerini tüketip zarar verdikleri için zararlı hayvanlardır.

3 – ÇEKİRGELER HEP BİRBİRİNE Mİ BENZER?
Çekirgeler yaşadığı mekana bağlı olarak farklı şekillerde ve farklı türlerdedir. Her çekirgenin boyu ve beden yapısı birbirinden farklıdır.

4 – ÇEKİRGELER İNSANI ISIRIR MI?
Çekirgeler insanı zehirlemek ve insandan beslenmek için ısırmaz fakat canı yandığında veya kendisine zarar verdiğinde insanı ısırabilir.

5 – ÇEKİRGE NASIL ÜRER?
Çekirgeler yumurta ile ürerlER, yumurtalarını çimenlik gibi yerlere bırakırlar. İlk yağmurdan sonra yumurtalar açılır ve yavru çekirgeler etrafa yayılırlar.

6 – ÇEKİRGELER EN ÇOK NEREDE YAŞARLAR?
Çekirgeler sıcak iklimi seven canlılardır ve sıcak ortamlarda daha çok bulunurlar. Sıcak olan bütün dünya ülkelerinde yaşayan çekirgeler Sibirya gibi soğuk bölgelerde bulunmazlar. Soğuk bölgelerde bulunmazlar.

7 – ÇEKİRGELER NE İLE BESLENİRLER?
Çekirgeler ortamdaki taneli bitki tohumları ve yeşil bitkilerin tomurcuklarını ve yapraklarını yiyerek beslenirler. Besinlerinde kesinlikle başka bir haşereyi veya hayvanı kullanmazlar.

8 – ÇEKİRGELER EVCİL HAYVANLARA ZARAR VERİR Mİ?
Çekirgeler sadece bitkilerin taze yapraklarını ve tomurcuklarını yerler. Evdeki evcil hayvanlara ve insanın kendisine zarar vermezler. Bilgi almak için Böcek ilaçlama servisimize başvurabilirsiniz.
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma