ÇIYAN HAKKINDA – NEDİR – NASIL HAYVANLARDIR – ÇIYAN RESİMLER

Rate this post


Tipik Özellikleri

Şehir içlerinde görülen çıyanların boy ortalamaları 5 cm kadarıdır.
Kahvereng ve turuncu renk ağırlıktadır.
Boyları 3-10 cm kadar, kalınlıkları ise 2-8 mm yassı halkalı etrafında 17 çift anteni olan zehirli böceklerdir. Gündüzleri evlerin nemli, loş ve karanlık yerlerinde, taş diplerinde, deliklerde saklanırlar. Geceleri ortaya çıkar, böcek ve solucanlar ile beslenir, insanlara ise saldırmazlar. “Çıplak ayakla dolaşırken, terlik, ayakkabı giyerken sokabilirler. Isırdığı yerde bir birine benzeyen iki tane koyu renkte iz oluşur ve örümcekteki gibi zehirlenme belirtileri ortaya çıkar.”

Genel Davranışları

Nemli ortamlarda yaşayan yırtıcı (predator) haşerelerdendir. Geceleri  Böcek ve örümcekleri avlayarak beslenirler. Kırkayakların her vücut tipinde iki çift ayakları olmasına karşılık, çıyanların bir çift ayakları olması bu iki türün ayırt edici özelliklerindendir. Çok uzun ayaklarıyla tanınan ev çıyanları hariç, nadiren iç mekanlarda karşılaşılabilir.

Yaşam Alanları

Dış alanlarda, toprakla teması olan rutubetli ve korumalı yerlerde yaşarlar. İç alanlarda, süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler.

çiyan, çıyan, çiyan ilaçlama

Mücadele İpuçları

Üredikleri baraka ve evler boşaltıldıktan sonra içerisi ve dışarışı ile üreme yerleri kalıcı ilaçlarla ilaçlanmalıdır. Profesyonel bir fira ile anlaşılmlıdır. Ciyan ısırmalarında ısırılan bölge hızla emilmeli gerekirse ısırık yeri biraz kanatılmalıdır ki zehir varsa kolayca dışarı çıksın. Yaraya amonyak sürülmeli ve doktora hasta dr a götürülmeli. Çıyan zehirli midir sorusunun cevabı ; evet bazı türleri oldukça zehirlidir fakat şehir içlerinde yaşayan çıyanlar nisbeten daha az tehlikelidir diyebiliriz.
İç alanlara çıyan  girişlerini önlemek için, binaların dış cephelerindeki çatlak ve deliklerin kapatılması gerekir, sarmaşık gibi yoğun bitkilerin binadan uzak tutulması önerilir. İç mekanlarda çıyanlara karşı verilecek mücadelede İstanbul ilaçlama, gibi profesyonel bir firmadan hizmet alınması daha doğrudur. Çıyan ilacı ve çıyan ilaçlaması hakkında detaylı bilgiyi firmamızdan alabilirsiniz. ilaçlama fiyatlarını ve ilaç ücretlerini merak ediyorsanız yine çağrı merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

 

Çıyan Resimleri
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma