Ev Faresi

Rate this post

 

ev faresi
www.istanbulilaclama.com

Ev Faresi

Ev fareleri diğer fare türlerine göre çok küçüktürler ve boyları ortalama 4cm kadardır , fındık faresi olarak ta bilinirler. Ev farelerinin renkleri genelde gridir.

Ev faresi kocaman kulaklı, küçük gözleri olan ve ufak burnu olan bir fare olarak bilinir. Ev faresi kakası pirinç büyüklüğünde ,siyah renkte ve ovalimsidir. Ev faresi pisliğini etrafa saçar, yuvasını besin maddelerine yakın yerlerdeki yakın oyuk ve boşluklarda yapar, konut ve iş yerlerine yerleşir, saklanabilecekleri yerleri seçer genellikle kömürlük, çatı ve insanın yaşadığı mekanlarda daha çok görülürler. Ev fareleri  çok iyi tırmanıcı ve sıçrayıcıdırlar. Ev faresi çok çabuk ürer. Ev faresi gebeliği 17-21 gün sürer ve her seferinde 4-10 arası yavru yapar. Yılda 5-11 döl verebilir.

Burunları çok güçlüdür, iyi koku aldıkları bilinmektedir. Yetişkin bir ev faresi 0.7 cm delikten geçer ve 6 metre yüksekten atlayabilir.

Fareler bazen insanların kullanmadığı, fazla yerinde kımıldatmadığı elbiselerini de dişler ve kullanılamayacak hale getirir, delik deşik ederler. İnsanlara en çok hastalık bulaştıran fare türü ev faresidir,bizimle iç içe yaşarlar.

Bazı ev farelerinin insanlar evcilleştirmiş ve evlerinde beslemeye başlamışlardır, bunu adeta bir hobi haline getirmişlerdir. Amerika da hamster denilen fareler için özel yetiştirme çiftlikleri çoktan kurulmuştur.  Bu çiftliklerde yetiştirdikleri fareleri insanlar ayrıca  besin olarak tüketebilmektedirler. Hatta amerikan lokantalarında hamburger içerisinde insanlara verilmektedir.

Ev faresinin diğer bir türü ise insanların hayatını kolaylaştıran, bilim adamlarının deneylerde kullandıkları beyaz kobay fareleridir.  Bu fareler laboratuarlarda kobay olarak kullanıldığı için ilaç sektöründe ve biyoloji araştırmalarda çok çok önemli rol oynarlar.

Ev faresi ile mücadele gerçekten önemlidir ve bireyselden öte profesyonel olmak zorundadır .  Çünkü zamanında önlemi ve ve tedbiri alınmayan, fareler gözüktükten sonra da mücadelesi yapılamayan bir evde hastalıklar boy göserir.  Böcek ve fare ilaçlama servisimizden bu konuda bilgi ve destek alabilirsiniz.

Ev faresi ile mücadele çok eski devirlerden beridir yapılmakta. Son yıllara kadar yapılan müdahale ve mücadele yöntemleri oldukça yetersiz ve yavaş sonuç veren cinstendi. Şimdi ilaçlama firmaları ile bu iş çok daha profesyonel ve kolay olmaktadır. Ev faresi ilaçlamasında ve mücadelesinde mutlaka profesyonel  bir ilaçlama firmasından yardım alın.
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma