Güve

Rate this post
Güve
www.istanbulilaclama.com

Güve

GÜVELER – GÜVE İLE MÜCADELE – GÜVE İLACI- GÜVE İLAÇLAMA – HALI GÜVESİ- ELBİSE GÜVESİ
Güveler evlerimizin kabusu olduğu gibi tahıl ambarlarının da kabusudur.  Güveler yapı olarak kelebeğe benzeyen küçük vücut yapılı ve kanatlı hayvanlardır. Güveleri kontrol etmek oldukça güçtür. Güve ilacı ve güve ilaçlama konusunda mutlaka bir böcek – güve  ilaçlama servisi ile çalışılmalıdır.  Kanatları üzeri tüylü ve pullu dur. Güveyi kelebekten ayıran belirgin özellikler vardır : Güvelerin kanatlrında pul ve tüyler vardır.Ayrıca renkleri saklanmalarına yardımcı olan mat renktedir. Bununla birlikte  güvelerin antenleri tırtırlıdır ve güveler çok hızlı çalışan bir radar sistemiyle yaratılmışlardır.  Kelebeklerde buna benzer radar sistemi olmadığı gibi renkleri parlak ve oldukça canlıdır canlıdır. Kanatları tüysüz ve antenleri düz bir yapıdadır.

Güveye evlerimizde, deri atölyelerinde , kumaş depolarında ve fabrikalarında, ipek böceği imalathanelerinde ve hububat – tahıl ambarlarında olmak üzere birçok ortamda rastlamak olasıdır. Güve böceği genellikle otçuldur. Ama bazı türleri hayvansal dokulardan besleneblirler. Güveler tahıl ambarlarında ve ekinlere yayıldığı zaman tahıl tanesinin içini boşaltarak tahılları işe yaramaz hale getirmektedir. Güvenin bazı çeşitleri ise evdeki yün, halı, kaşmir, deri, ve ipekleri yerler. Güve kullandığımız eşyalarımızı tahrip ettiği için sevilmeyen bir haşere türüdür. Güve bulunan ekinler ve tahıl ambarları kesinlikle en kısa zamanda ilaçlanmalı, güvenin çabuk ürediği göz önüne alınarak vereceği tahribatı düşünün. Bir zaman sonra bakılır ki güve ortamda sağlam hiçbir tahıl tanesi bırakmamış. Evlerde güve bulunduğunda mutlaka en etkin ilaçlama servisine başvurulmalı yoksa güve evimizde ki elbiselerimizden tutunda yün, kıl, tüy, ipek, kaşmir, halı, kumaş gibi maddeden oluşan her türlü eşyayı kemirerek yerler. Güve yavrusunu elbiselerin iç bölgelerine, yaka altlarına, koltuk altlarına, dikiş yerlerine bırakır. Güve yumurtalarını bırakırken bir koza örer ve yumurtalarını bu kozanın içine bırakır. Güve ilaçlaması yapıldıktan sonra ortamdaki güveler ölebilir. Fakat daha sonra kozadan çıkan yavrular harekete geçebilirler. Bu açıdan, güve – böcek ilaçlama uygulaması yapılırken periyodik ilaçlama yapmaya özen gösterilmelidir.

Güveler bir defa çiftleştikten sonra yılda 7-9 kez döl verirler, ortamın sıcaklığına göre bu sayı değişkenlik gösterir. Soğuk havalarda daha az sayıda yumurtlarlar. Güve larvası, yumurtasından ortamın sıcaklığına bağlı olarak minimum 1 hafta maksimum 4 hafta içerisinde çıkar. Yumurtadan çıkan güve larvaları 5 – 6 hafta içinde kelebek haline gelerek birer zararlı olur. Güveler beslenecek gıda bulamadıkları ortam ve zamanlarda kendileri için birer koza örebilir ve ortam müsait hale gelene kadar bu koza içerisinde beslenmeden yaşamlarını sürdürmeye devam edebilirler.

GÜVE BÖCEĞİ  İLE ALAKALI AKLA GELEN SORULAR

1- GÜVENİN ŞEKLİ NASILDIR?
Güve; kelebeğe benzetilen, ufak, uçuşan, kanatları pullarla ve kıllarla kaplı boyları 1,5  cm geçmeyen zararlı bir böcek türüdür. İnsanları ısırmasa da eşyalara ve giysilere oldukça fazla zarar verebilirler.

2- GÜVE NERELERDE BULUNUR?
Güveler beslenebildikleri her ortamda bulunurlar. Çoğunlukla deri depolarında, halı fabrikalarında, halı dükkanlarında, tahıl ve ekin tarlalarında, büyük ambarlarda, arpa ve buğday depolarında ve özellikle evlerde tekstil eşyalarına yakın bölgelerde  görülürler. Sıcak ortamı çok severler.

3- GÜVE İNSANI ISIRIR MI?
Güveler kan emmedikleri için insanları ısırmazlar.  Güveler insanlardan korktukları için çok fazla da  yanaşmazlar. Genellikle besinlerini diğer maddelerden aldıkları için buna gereksinim duymazlar.

4- GÜVE NASIL VE NE KADAR ÇOĞALIR?
Güvelerin üremesi, yaşadığı ortama ve ortamın sıcaklığına bağlı olarak farklılık gösterir. Sıcak ortamlarda daha çok çoğalır, ortam soğuduğu zaman yumurtlama sayısı azalmaktadır. Güveler yılda bir kez çiftleşir. Fakat ortamın sıcaklığına ve besin çokluğuna göre yılda en az 1 en çok 5 defa ürer.

GÜVELER TAHIL AMBARINA NEREDEN BULAŞIR?

Güveler genellikle tarlalarda ekinlerden beslenmesi sırasında ekin taneleri üzerine yumurtalarını bırakırlar. Hasat sonrası silo ve ambarlara taşınan güve yumurtaları uygun sıcaklığı bulduğunda yumurtadan çıkarak hemen göreve başlarlar.

5- Güveden nasıl korunabiliriz?
Güveden korunmak için hem şahsi önlemler almak gerekir hem de profesyonel güve – böcek ilaçlama desteği almak gerekir.
* Güveden korunmak için tekstil eşyalarınızı merdiven arası veya tavan arası gibi yerlerde saklamayın.
* Güveden korunmak için elbislerinizi temiz poşet ve saklama malzemesi içerisinde saklayın.
* Güveden korunmak için uygun şartlarda, kullanma ve yıkama kılavuzuna uygun olarak yıkamalısınız
* Güveden korunmak için bireysel ilaçlamadan uzak durun, boşa zaman kaybetmek yerine profesyonel bir güve – böcek ilaçlama servisinden destek alın.
6- Zararlı güve türleri hangileridir?
Halı güvesi ( Tinelo bisella) ve kürk güvesi ( Tinea pellionella ) en zararlı güve türleridir.

GÜVELER İLE MÜCADELE NASIL YAPILIR?
Güve ilaçlaması ortamın durumunu ve sıcaklığını göz önünde bulundurarak uygun formülize edilmiş ilaçlar ve tecrübeli bir personel ile icra edilmelidir.  Tarlalarda güveler açık havada olduklarından yapılan ilaçlama farklıdır. Depo ve silolardaki ilaçlama şekli ve ilaçlar farklıdır. Ancak ev ortamında bulunan elbise güvesi ve halı güvesi türleri farklı olduğu için farklı yöntemler kullanılır.  Güvelerle bireysel mücadelede farklı farklı yöntemler kullanılır. Fakat bunların hiçbiri kalıcı bir etki göstermez.

Sıklıkla Karşılaşılan Güve Türleri Şunlardır

I –  TAHIL GÜVESİ
Bu güve özellikle tahıllarda bulunduğu ve tahıllardan beslendiği için bu şekilde anılırlar. Tahıl taneciklerinin iç aksamlarını sadece kabuğu kalacak şekilde yerler. Güveye hem ekin tarlalarında ve hem de tahıl silolarında rastlanmaktadır . Bu güve insanların gıdalarını tükettiği için çok zararlı bir haşeredir. Çok çabuk ürerler. Bitkilerin ve tahılların tanesi üzerine yumurta bırakarak çoğalırlar. Tahıl ambarlarına tahıl üzerindeki yumurtaların aşınması  ile güve bulaşması olur. uygun sıcaklıkta çok daha çabuk ürerler.

II – HALI GÜVESİ
Halı güvesi adından da anlaşılacağı üzere halılarımızda bulunur. Halı güvesi evdeki eşyalarımızı, tekstil çeşitlerini, ipekli elbiseleri, kürk, kıldan ve tüyden yapılma eşyaları mızı, mobilya örtülerini, deri koltuk ve elbiselerimizi kemirerek onlara zarar verirler. Bu güveler yumurtacıklarını evlerde kullanılmayan elbiselerin yaka altlarına, köşe ve kuytu bölgelerine, elbise bacak altlarına, tekstil eşyalarının dikiş içlerine  ve koltuk altlarına yumurtasını bırakır.
Güve yumurta bırakırken yumurtasını bir koza içerisine sararak bırakır. Güve açlığa ve susuzluğa uzun müddet dayanabilir.   Bu güve mobilya güvesi, kürk güvesi, elbise güvesi gibi farklı adlar  ile de bilinirler.

III – DERİ GÜVESİ
Deri güvesi özelikle evlerdeki ve fabrikalardaki derileri yiyerek yaşamlarını sürdürürler. Bu güveler evde deriden oluşan ne olursa olsun kemirirler., yeter ki deri olsun. Deri güveleri deri fabrikaları ve deri malzemeleri satan mağazalarında sıklıkla gördüğümüz güvelerdendir.

IV- ODUN GÜVESİ
Odun güvesi , tahta ve ahşap ne varsa tüketebilir, eşyalarımıza mobilyalrımıza zarar verirler.

Güveler uygun sıcaklığın kaybolduğu veya bsin bulamadıkları zamanlarda kendilerine bir koza örer, uygun şartlar oluşana kadar bu koza içerisinde yemeden içmeden yaşamlarını sürdürebilirler.




Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma