Haşereler

Haşereler
Haşereler

Haşereler

Doğada 850 bin civarında böcek türü mevcuttur. Bu böcek türleri sıcak havalarda veya sıcak ortamlarda daha fazla barınma olanakları bulmaktalar ayrıca sayılarında da artışlar olmaktadır.
Yaşadığımız mekânlarda sıkça karşılaştığımız böcekler (hamam böcekleri, kalorifer böcekleri, pire, bit, tahtakurusu, örümcekler, karınca, akrep kene, ağaç kurdu, tahtakurdu, tahta biti, toz piresi, kedi piresi, vb.) insan sağlığı açısından da ciddi tehlikeler oluşturmaktadırlar. Böcekler evimize, iş yerimize çeşitli yollarla girebilmektedirler. Bazen alış veriş poşetimizle, misafirliğe gittiğimiz yerden, beslediğimiz hayvanımızla bu böcekleri farkında olmadan yaşadığımız mekânlara taşımaktayız.

Böcekler insan sağlığını tehdit etmektedir. Örneğin; sinek larvaları insanın gözüne, kulağına, midesine, burnuna, bağırsaklarına hatta beynine ulaşarak önemli hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir.

Bazı böcek türleri (kalorifer böcekleri, hamam böcekleri, pire haşeresi, tahtakurusu böceği, kene haşeresi, akrep, kulağakaçan böceği, bit, gümüş böceği, tatarcık böceği, akar böceği vb.), uçan haşereler (sivrisinek, karasinek, arı, güve) ve kemirgenler(ev faresi, lağım faresi, çatı faresi vb.) dışkı, idrar, leş ve çöp gibi atıkların üzerlerine konarak veya gezinerek bu atıklardaki mikropları hortumları, kıllarını veya bacakları ile taşıyarak insanların yaşadıkları mekânlara taşırlar, bu alanlardaki gıda ürünlerine ya da giyim eşyalarına bulaştırırlar. Böylece başta isal olmak üzere birçok mide-bağırsak hastalıklarına, alerjilere neden olurlar. İnsan kanını emen böcekler (piretahtakurusu) ve sinekler birçok ciddi hastalıkları kan yoluyla bulaştırırlar.

Sivrisinek, kene, pire, tahtakurusu tatarcık böcekleri kan ve lenf emerek;akrep, çıyan, kene gibi böcekler sokarak; bazı sinek çeşitleri dokulara yerleşerek; bazı böcekler de alerjilere neden olmakta mikrobik ve parazit hastalıklara sebep olabilirler.

AĞAÇ KURDU

GENEL ÖZELLİKLERİAğaç kurdu eski tahta eşyalarda, pencere, kapı, parke ve mobilyanın ağaç aksamlarında yerleşir ve dehlizler açarak ilerler. Bu arada kemirdikleri ağacın tozları dışarı dökülür. Bazen geceleri sessizlikte, delik açarken sesi duyulabilir. Mobilya böceği büyük toplu iğne başı büyüklüğünde, kahverengidir. Özellikle mobilyaların kumaş ve içindeki dolgu maddeleri (kamış, saman, ot vs.) arasında yuvalanırlar.

MÜCADELE : Mobilya ve tahta içine girecek şekilde uygulama yapılarak kontrol altına alınırlar. Çoğu kez ilaçlamayı ikinci defa tekrarlamak gerekebilir.

 

AKARLAR

GENEL ÖZELLİKLERİ : Boy: Toplu iğne başı kadar
Renk: Cinsine göre koyu beyaz veya krem rengi olabilirler.
YAŞAM ALANLARI : Kuşları ve bazı hayvanları istila eden birçok türde akar vardır. Fakat sayıca fazla olan birçok türünün parazit özelliği olmayıp, ağaçlarda, bitkilerde veya toprakta barınırlar.
Tavuk çiftliklerinde, ambarlarda sorun yaratabilir veya kuşlarla ilgilenen kişileri ısırabilirler. Yaşam alanlarına girişleri, istila ettikleri güvercin, serçe gibi kuşlarla birlikte olur.
Genellikle kuşların üzerinde veya yuvalarında görülürler. Kuşların yerleşik olduğu iç alanlarda (depo, çatı, baca) ise, parazit olarak yaşayacakları yeni bir canlı arayışıyla birçok bölgeye yayılabilirler.
MÜCADELE: Bir binada akar tespit edildiğinde, kaynağın tespiti için profesyonel hizmet alınması gerekmektedir. Kuş akarı olduğunda tüm kuş ve yuvaların elimine edilmesi ve uygulama yapılması şarttır. Bunun yanı sıra, duvarlardaki boşluklara da uygulama yapılması gerekebilir.

AKREP

GENEL ÖZELLİKLERİ: Boy: Türe göre değişir, çoğunluk 5 cm.
Renk: Sarı, kırmızımsı kahverengi ve siyah
YAŞAM ALANLARI: Akrepler böcek yiyerek yaşamlarını sürdürürler. Yiyecek bulma ve korunma amacıyla açık noktalardan bina içlerine girerler. İç alana girdiklerinde elbise, ayakkabı, yatak gibi risk yaratan noktalarda gezinirler.
Tüm akrepler sokar ancak çok az türü hariç, yalnız böcek sokmasına alerjik reaksiyon verenler için tehlikelidirler. Sokma vakalarında doktora gidilmesi gerekir.
MÜCADELE: Özellikle apartman çevresi bahçe, çatı, bodrum ve depo gibi yerlerdeki yuvalanma ortamlarının iyi araştırılası gerekir. Mücadele bu ortamdaki satıhlara özel rezidüel etkili insektisitler uygulanarak yapılır. Bahar ve sonbahar ayları mücadeleye uygundur.

Alman Hamamböceği (Blatella germanica)

GENEL ÖZELLİKLERİ:
Yetişkin Boyu: 1 – 2 cm
Renk: Sarımtırak Kahverengi
Diğer iki türe göre en ufak olanı
Dişisi Erkekten daha iridir
YAŞAM DÖNGÜSÜ: Toplam yaşam döngüsü 4 – 6 aydır. Dişi, yumurta kapsülünü (Ootheca) beraberinde taşır. Her yumurta kapsülünde 6 – 45 yumurta bulunur. Yumurtaların inkübasyon (kuluçka) süresi yaklaşık 18 gündür. Yumurtadan çıktıktan sonra ergin hale gelme süreleri 40 – 60 gündür.
YAŞAM ALANLARI: Tropik bölgeler orjinleridir. Avrupa’nın başlıca haşere türü olan Alman Hamamböceği, tüm dünyada yaygın olarak bulunmaktadır.
Daha çok evler, mutfaklar, restaurantlar ve gemilerde bulunurlar. Sıcak, nemli, karanlık ve rahatsız edilmeyecekleri yerlerde yuvalanırlar. Elektrikli cihazların motor kısımları, gıda depoları, duvarlardaki yarık ve çatlaklar, dolap arkaları, mutfak tezgahlarının alt kısımları, elektrikli ekipmanlar vb. yerlerde yaşamayı tercih ederler.
Yatay ve dikey yüzeylerde hareket edebilirler.
MÜCADELE: 1 çift Alman Hamamböceği 1 yılda 1.000.000 yumurta yapabilir. Üreme potansiyellerinin yüksek olması nedeniyle uygulamalar uzman personellerce periyodik olarak yapılmalıdır.

Amerikan Hamamböceği (Periplaneta americana)

GENEL ÖZELLİKLERİ :
Yetişkin Boyu: 4 – 5 cm
Renk: Kırmızımsı Kahverengi
Diğer iki türe göre en iri olanı
Kanatlıdırlar ve uçma yeteneğine sahiptirler
YAŞAM DÖNGÜSÜ : Dişi, 10 – 30 adet yumurta (Ootheca) bırakır. Yumurtaların kuluçka süresi yaklaşık 26 – 45 gündür. Yumurtadan çıktıktan sonra ergin hale gelme süreleri 140 – 460 gündür.
YAŞAM ALANLARI : Afrika orjinlidir. fakat şimdi dünya genelinde yaygın olarak bulunmaktadır.
Sıcak, nemli, karanlık ve çok iyi saklanabilecekleri yerleri tercih ederler. Tipik barınma alanları gıda depolanan ve hazırlanan alanlar, lağımlar, su boruları, tahliye boruları, diğer yer altı yapıları, limanlar ve gemilerdir.
MÜCADELE : İç ve dış alanda yaşam alanları uzman personellerce tespit edilmeli ve periyodik olarak ilaçlama yapılmalıdır.

ARI (Apis mellifera)

GENEL ÖZELLİKLERİ:
Boy: 1,30 cm
Renk: Altın sarısı ve kahverengi çizgili
YAŞAM ALANLARI : Ağaç kovukları, mağaralar, kayalıklardaki yarıklarda yuva yapabilirler. Ara sıra tavan aralarında, duvar boşluklarında ve baca içlerinde de yuvalarına rastlanır.
MÜCADELEArı yuvalarına belirli bir mesafeden fazla yaklaşılmamalıdır. Gerekli eğitime ve koruyucu ekipmana sahip olmayan kişilerin kalabalık bir yuvayı dağıtmaya çalışması çok risklidir. Bir yuva dağıtıldığında geride kalan bal ve peteklerin tamamen temizlenmesi gerekmektedir.

BİT

GENEL ÖZELLİKLERİ:
Çok küçük sarı renkte 2-4 mm boyunda dış asalaktır. Memelilerin ve insanların vücudunda, kanlarını günde 2-3 kez emerek yaşarlar. Erişkinler uzun süre gıdasız yaşayabilir. Baş, vücut ve kasık biti şeklinde çeşidi vardır. Saç ve çamaşırlara yumurtasını (sirkesini) kuvvetlice yapıştırır. Kasık biti kasık arasında deri içine girip yerleşir.Yaşanılan ortamdaki eşya ve kişinin şahsi eşyası ile de dağılırlar. Ev içi ve okul gibi toplu yaşama alanları yayılımın kolay olduğu yerleridir. Kış ve temizliğin yetersiz olduğu ortamlarda sıkça görülür.
Isırıkları sonucunda şiddetli kaşıntı olur. Deri koyu esmerleşir, leke ve papuler oluşur. Buralarda bakteriler yerleşirse fronkülosis impetigo gibi enfeksiyonlar oluşur. Tifüs ve humma gibi önemli hastalıkların da etkenidir.
MÜCADELE: Bireyin ve yaşadığı ortamın hijyene önem verilmelidir.

ÇIYAN

GENEL ÖZELLİKLERİ:
Boy: Genelde bina çevrelerinde görülen türleri 5 cm
Renk: Türlere göre kahverengi ve turuncu-kahverengi.

YAŞAM ALANLARI: Dış alanlarda, toprakla teması olan rutubetli ve korumalı yerlerde yaşarlar. İç alanlarda, kapı ve pencere aralarında, bodrum ve garaj gibi mekânların duvarlarında yürürken görülürler.
MÜCADELE: İç alanlara girişlerini önlemek için, binaların dış cephelerindeki çatlak ve deliklerin kapatılması, sarmaşık gibi yoğun bitkilerin binadan uzak tutulmasıdır. İç mekânlarda çıyanlara karşı verilecek mücadelede profesyonel hizmet alınması gerekebilir.

GÜMÜŞÇÜN – GÜMÜŞ BÖCEĞİ

GENEL ÖZELLİKLERİ :
Boy: Küçük, uzun, üçgen gövdeli, 1,5 – 2,6 cm
Renk: Parlak gri veya gümüş rengi
Karakteristik olarak karınlarının arka tarafında uzun ve ince üç adet eklenti bulunur.
YAŞAM ALANLARI : Yarık ve çatlaklarda yaşarlar. Tavan arası, bodrum ve ara bölmeler gibi küf olabilecek yerlerde fazla sayıda bulunurlar. Sıcak bölgelerde dış alanda da yaşarlar. İç alanlarda mutfak, banyo ve odalarda görülürler.
MÜCADELE : Özellikle rutubetli olup küf yapabilen binalarda mücadele edilmesi çok güçtür. Çatı aralarının tamamen uygulamaya tabi tutulmasının zorluğu, gümüşçünlerin alt yüzeylerde (tabanlarda) barınması ve fasikül aralarında gizlenmesi mücadelede olumsuz etkenlerdir. Devamlı gümüşçün problemi olan yerlerde uygulama yapılması gereken alanlar şunlardır:
Tesisat boşlukları, elektrik prizlerinin arka boşlukları, pencere ve kapı pervazları, tavan arası, bodrum ve ara bölmeler, balkon ve merdivenlerin alt yüzeyleri.

KARASİNEK (Musca domestica)

GENEL ÖZELLİKLERİ:
– Farklı cinsleri dünyanın tüm bölgelerinde yaşar.
– 7 mm boyunda grimsi siyah renklidirler.
– Sıcak ve ılık ortamlarda yaşama imkanı bulurlar.
– Genellikle çöplüklerde, gübrelerin içinde v.b. gibi organik her türlü atıkta ürerler.
– Ev sinekleri en az 8 km uçuş menziline sahiptir.
– Aktif olmaya başladıkları saatler, sabahın ilk saatleridir
Yeme alışkanlıkları ve tüylü vücutları nedeniyle birçok hastalık mikrobunun taşınmasına sebep olurlar. “Dizanteri, tifo, para tifo, kolera, hepatit, salmonellosis sinekler tarafından taşınan hastalıklar arasında yer almaktadır.”
YAŞAM DÖNGÜSÜ: Yumurtalar genellikle çürümüş, organik malzemelerin, gübrelerin üzerinde bulunurlar. Çıkan larvalar organik maddelerle beslenir ve ortam koşullarına göre ortalama 8-20 günde ergin hale geçerler. Her dişi 700-800 arası yumurta üretebilir, bu yüzden uygun şartlarda sinekler hızla ürerler.
MÜCADELE:
– Üreme alanları ortadan kaldırılmalıdır
– İlaçlama: Dış alanda uçkun ilaçlaması yapılmalıdır.
– Yalıtım: İç alana girişini engellemek amacıyla izolasyon çalışmaları yapılmalıdır (sinek teli, hava perdesi vs.)

GÜVELER

GENEL ÖZELLİKLERİ: Küçük ve oval vücut yapıları ortalama 4 mm boyundadır. Kişisel eşyalara, gıdalara ve giysilere zarar verebilirler. Giysilere zarar veren güve türleri, hayvan kılından yapılmış her türlü eşya üzerine yerleşebilir. (Kaşmir, yünlü, ipekli giysiler gibi)
MÜCADELE : Kontrolü için profesyonel desteğe başvurmak ve korunmak için bireysel önlemler almak gerekir.
Giysileri kesinlikle tavan arası, merdiven altı gibi yerlerde saklamamalıdır.Temiz ve kapalı kutular içinde muhafaza edilmelidir. Kutuların içinde naftalin bulundurulabilir.

KARINCA

GENEL ÖZELLİKLERİHamam böceklerinden sonra istila eden ikinci haşere grubunu oluştururlar. 2-5 mm büyüklüğünde siyahtan kahverengiye, kırmızıdan siyaha kadar renklerde bir çok karınca türü vardır. Karıncalar sosyal böceklerdir ve koloniler halinde yaşarlar.
YAŞAM ALANLARI: Yuvalarını su ve yiyecek kaynaklarına yakın yerlere yaparlar ve rotaları da bu eksendedir. Süpürgeliklerde, çatlaklarda, deliklerde, saksı içlerinde yuvalanırlar.
MÜCADELE : Hareket istikametleri belirlenmeli ve yuvaları tespit edilerek uygulamalar gerçekleştirilmelidir. Genel olarak kontrolleri hamam böceklerinden daha zordur. Profesyonel yardıma başvurulmalıdır.

KENE (Rhipicephalus sanguineus)

GENEL ÖZELLİKLERİ : Koyu kızıl – kahverengi renktedirler. Boyları yaklaşık 5 mm’ dir.
YAŞAM ALANLARI : Başta köpek olmak üzere birçok diğer hayvan ve insan üzerinde bulunurlar. Doğada bitki ve otların üzerinde durup, oradan geçen bir hayvanın üzerine atlarlar. Herhangi bir hayvan üzerinde girdikleri evlerde hızla çoğalırlar ve üzerinde beslenecek hayvan bulamazlarsa insanlara bulaşabilirler.
Köpek ve diğer hayvanların bulunduğu, bitki örtüsü yoğun olan yerlerde yaşarlar. Üzerinde bulundukları hayvanın kanıyla beslenir, oradan ayrılarak kapı pencere kenarları ve süpürgeliklerde barınırlar.
MÜCADELE : İç ve dış alanda kenelerle mücadele oldukça güçtür. Ancak birkaçilaçlamadan sonra elimine edilebilirler. Kedi köpek türü ev hayvanlarının veteriner kontrolünden geçirilmesi ve problemle karşılaşıldığında profesyonel hizmet alınması gereklidir.

Bilgi almak için Böcek ilaçlama servisimize başvurabilirsiniz.

KIRKAYAK

GENEL ÖZELLİKLERİ:
Boy: Genellikle 5 cm veya daha küçük.
Renk: Kahverengi veya siyah
YAŞAM ALANLARI: Nemli bitkiler, yaprak döküntüleri gibi yerlerde buldukları organik maddelerle yaşamlarını sürdürürler. Dış alanlarda çok görülmelerine rağmen, iç alanlarda kırkayağa pek rastlanmaz çünkü rutubetsiz ortamda kısa sürede ölürler. Dış alanda yaprak döküntüsü, peyzaj alanları, çimenlikler, zemindeki çeşitli malzemelerin altında; iç alanda garajların ve bodrumların rutubetli bölgelerinde bulunabilirler.
MÜCADELE: Apartmanın yakınındaki potansiyel üreme alanlarını ve sığınaklarını en aza indirmek; bitki ve yığınları binadan uzak tutmak; girişlerini önlemek için yapının dış alanındaki çatlak ve delikleri kapatmak gereklidir. Bir bölgede sayıları çok arttığında, dış alan ve yarık çatlaklarda birden fazla sayıda ilaçlama yapılması gereklidir.

KULAĞAKAÇAN

GENEL ÖZELLİKLERİ:
Boy: 2,5 cm
Renk: Koyu kahverengi
Gövdelerinin arkasındaki pense şeklindeki kıskaçlarla bilinirler. Erkeklerde bu kıskaçlar büyük ve gösterişli olur.
MÜCADELEKulağakaçanlar diğer böcekleri yakalayan ve onlarla beslenen haşerelerdir. Bu böceklerden kalıcı olarak kurtulmak için, iç alanlarda değil dış alanlarda barınaklarını bulmak ve ilaçlama yapmak gerekmektedir. Genellikle fazla sayıda kulağakaçan ile karşılaşıldığında, profesyonel hizmet almak faydalı olacaktır.

Oryantal Hamamböceği (Blatta orientalis)

GENEL ÖZELLİKLERİ
Yetişkin Boyu: 3 – 5 cm
Renk: Siyaha Yakın Koyu Kahverengi
Boyut diğer iki türün arasındadır.
Uçma yeteneğine sahip değildirler.
YAŞAM DÖNGÜSÜ : Dişi ömür süreci boyunca 10 adet yumurta kapsülü (Ootheca) bırakır. Her yumurta kapsülünde yaklaşık 18adet yumurta bulunur.Yumurtaların inkübasyon (kuluçka) süresi yaklaşık 45 gündür. Toplam yaşam süresi 7 – 12 ay arasında değişir.
YAŞAM ALANLARI : Orijinleri Kuzey Afrika’dır fakat şimdi dünya genelinde yaygın olarak bulunmaktadır.
Sıcak, nemli, loş yerleri tercih ederler. Tipik barınma alanları kilerler, mahzenler, su boruları, bodrum katları, merkezi ısıtma sistemleri ve binaların diğer yer altı yapılarıdır.
Dikey yüzeylere Alman Hamamböceği kadar iyi tırmanamaz.
MÜCADELE : İç ve dış alanda yaşam alanları personellerce tespit edilmeli, gerekli tecrit çalışmaları gerçekleştirilmeli ve periyodik olarak ilaçlama yapılmalıdır.

ÖRÜMCEK

GENEL ÖZELLİKLERİ : 20.000 tür ile tüm dünyaya yayılmışlardır.
Etçil hayvanlardır ve böcekleri yiyerek beslenirler. Boyları türe göre değişkenlik gösterir. Bazı türler zehirlidir. Genellikle boyun, el, yüz, omuz ve koldan sokarlar.
YAŞAM ALANLARI : Evlerin loş, karanlık ve nemli yerlerine yuva yaparlar.
MÜCADELEApartman ve site içine ve ürediği yerlere ilaçlama yapılır.

PİRE (Centocephalides felis)

GENEL ÖZELLİKLERİ
Boy: 5 mm.
Renk: Kızılımsı kahverengi
Yassı yapıları nedeniyle hayvanların tüyleri arasında kolayca hareket ederler. Evlerde rastlanan pireler en çok kedi ve köpeklerle taşınanlardır. Bir kez iç alana girdiklerinde hızla çoğalırlar.
YAŞAM ALANLARIPireler hayvanların üzerinde yaşayan asalaklardır. Yumurta üretebilmek için de bu hayvanların kanlarını emmeleri gerekmektedir. Yumurtlama ve kan emme eylemlerini genelde hayvan uyurken gerçekleştirirler. Pirelerin hayvanlara bulaşması, bunların dış alanda bulunmalarıyla olabilmektedir.
MÜCADELE :
Dört aşamalı ve profesyonel yöntemler ile mücadele edilir;
– İlaçlamaya hazırlık
– Hayvanlara İlaçlama
– İç alanlara İlaçlama
– Dış alanlara uygulama yapılması, pire istilasına sebep olan ev hayvanlarınıpirelerden koruyan ürünlerin kullanılması önlem olacaktır.

Bilgi almak için Böcek ilaçlama servisimize başvurabilirsiniz.

SALYANGOZ

GENEL ÖZELLİKLERİ : Sularda ve nemli çayırlarda yaşayan, değişik boy ve şekillerde çok değişik türleri vardır. Kabuklu bir türdür. Gezdikleri yerlere sıvılarını bulaştırırlar. Bitkilerle beslenirler. Küçük türleri çoğu kez bahçelerde süs bitkilerini sararak kurumasına sebebiyet verirler.
“İnsan bağırsaklarında yaşayan ve halk arasında barsak kurtları adı verilen ve çok çeşidi olan bu canlıların bazılarına ara konakçılık yaparak insanlara yayılmasında neden olurlar.
MÜCADELE: Bahçe ve çimenlik alanlarda özel yem şeklinde hazırlanmış mollusisit grubu ürünlerle mücadele edilir.

SİVRİSİNEK

GENEL ÖZELLİKLERİAnopheles, Culex ve Aeedes başta olmak üzere birçok tür mevcuttur.
Sıtma, sarı humma, filariasis (fil hastalığı), ensefalitis, Batı Nil Virüsü gibi önemli birçok hastalığın bulaşmasına sebep olurlar.
YAŞAM DÖNGÜSÜ : Yumurtalarını su birikintilerine tek tek veya gruplar halinde yerleştirirler. Bazı türler yumurtalarını nemli topraklara bırakır. Larva ve Pupa döneminden sonra uygun ısıda 8-9 günde ergin sivrisinek haline gelirler. Sadece dişi sivrisinekler kan emerler ve yumurtalarının beslenmesini sağlarlar. Erkek sivrisinekler meyve ve bitki özsuyu ile beslenirler. Nemli ve loş ortamlarda geçirdikleri dinlenme döneminden sonra geceleri faaliyet gösterirler. Uçuş mesafeleri 30 km’ ye kadar ulaşabilir.
MÜCADELE :
– Lokal üreme kaynaklarının kontrol altına alınması veya ortadan kaldırılması
– Problemi kaynağında çözmek için sivrisinek larva İlaçlaması yapılmalıdır. Durgun su birikintilerinde uygun periyotlarda larvasit uygulaması gerçekleştirilir.
– İlaçlamada dikkat edilmesi gereken birçok kriter ve uygulama metotları ile, uygun ekipmanlar kullanılarak sistemli bir İlaçlama yapılmalıdır.

TAHTAKURUSUTAHTA KURUSU / TAHTA KURDU

GENEL ÖZELLİKLERİ: Çoğunlu üstten basık oval yapılıdır. Vücutlarının uzunluğu 2 mm – 9 mm arasında değişir. Çoğunluk siyah, kahverengi, grimsi ve yeşilimsi renktedir. Erginleri hiç beslenmeden 550 gün yaşayabilirler.Kümeler halinde 200 civarında yumurtayı yarık çatlaklara bırakırlar. Evlerde yatak odaları, çekyat, dolap içleri, karyola yatak kenarları, duvar çatlakları ve tahta aksam ayrıkları gibi yerlere yuvalanırlar. İnsanları ısırıp ağırlığının 5 katı kan emerler ve alerjik reaksiyonlara neden olurlar.
Haziran-Ağustos ayları en yoğun olarak bulundukları zamanlardır.
Pasteurella pestis, M. leprae, Bacillus anthracis, B. recurrentin gibi bir çok hastalık etmenini taşırlar.
MÜCADELE: Barındığı ve ürediği yerlerde profesyonel uygulamalar yapılmalı.İlaçlamarda karyola, çekyat, dolaplar, duvarlar, koltuklar vs. alanlara özen gösterilmeli.

TATARCIK

GENEL ÖZELLİKLERİ : 1,5 – 2 mm boyunda mat sarı renklidirler ve vücutları tüylerle kaplıdır. Hayvan barınaklarında, mağaralarda, evlerdeki loş yerlerde yaşarlar Yumurtalarını bitkisel ve nemli atıkların üzerine bırakırlar.
Şark çıbanı, humma gibi hastalıkların taşınmasında rol oynar.
MÜCADELE : Uzman İlaçlama metotları ile kontrol altına alınırlar.

 

İlk yorumu siz yapın.

Yorum bırakın

Telefon numaranız görünmeyecek.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.