Kelebekler Bu Sene Neden Bu Kadar Çok?

Rate this post

KELEBEK İSTİLASI

 

Kelebeklerdeki artış deprem habercisi mi, yoksa  kuraklık belirtisi mi?

klebek kurtulma
kelebek

Son günlerde yoğunlukla istanbul’da görülen kelebeklerin artışı vatandaşları korkuttu  ve bu artış halk arasında değişik yorumlara sebep oldu.

Kimi kelebek sayındaki artışı “deprem habercisi” olarak gördü, kimi “kuraklık belirtisi” ya da “çok aşırı sıcakların  habercisi”… Kelebeklerin hızla çoğalmasının sırrını  değerlendiren uzmanlar şöyle konuştular:

  • İ.Ü. Orman Fakültesi, Orman Entomolojisi Koruma Anabilim Dalı Profesörü Tamer Öymen: Bu kelebeklere özellikle meşelerin olduğu yol kenarlarında daha sıklıkla görmek  olası . Birkaç günlük bir olay, birkaç gün sonra bitmesi öngörülüyor. Lymantria dispar ismi verilen  bu kelebek  türünün erkek olanları kahverengi. Çoğunlukla  onlara rastlamak olası. Şu anda uçarak dişi arıyorlar. Dişiler ise beyaz renge yakındırlar ve uçmazlar. Bu türün insanlara hiçbir ziyanı yoktur. Herkese doğanın bu gösterisini izlemesini salık veririm.
  • İ.Ü. Orman Fakültesi Entomoloji (böcek bilim) öğretim üyesi Prof. Dr. Erdal Selmi: Kelebek gruplarının  8-10 senede bir normal çoğalmanın yüzlerce katı fazla çoğalma yaşaması normaldir. Bu periyotlarda özellikle Marmara daki çingene kelebeği, kır tırtılı, sünger örücüsü adlarını verdiğimiz Lymantria Dispar türü kelebeklerdir. Yaygın ismiyle Gece Kelebeği ya da Gece Güvesi, Çingene Güvesi olarak da bilinirler. Tırtıl durumunda durmak bilmeden birçok bitkinin yaprakları yer, gelişmesini tamamlayıp kelebek haline geldiğinde ise çevreye bir zarar vermezler. Türkiye’de bu türün doğal düşmanları 150 civarındadır, bu nedenle doğa bu türün zararını kapatmaktadır. Özellikle Amerika ‘da bu tür kelebeğin doğal düşmanı az olduğu için bitkilere zararı fazladır ve ilaçlama yöntemiyle yok edilmeye çalışılmaktadır. 15 gün içinde üreme süreci tamamlanacaktır.

Bu sene çok kelebek var, neden bu kadar çok kelebek var, kelebekler neden bu kadar çok diyen vatandaşlar şaşkın.
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma