Kertenkele

Rate this post

kertenkele
www.istanbulilaclama.com

KERTENKELE

Kertenkele olarak bilinen canlılar omurgalı canlılar grubundandır ve sürüngenler sınıfı içinde incelenirler. Kerten kelenin bazı türlerinde deri düz ve pulsuz iken bazıları pullu, bazıları çok sert dikenlidir.Bu haşerelerin yapı ve biyolojileri diğer hayvanlardan farklılıklar gösterir. Kerten kelenin yapısı şu şekildedir: Vücutları yuvarlak ve uzundur. Kuyrukları çoğu zaman kendi vücudunun iki katı kadar olabilir. Karınlarının hemen alt kısmında 4 çift ayakları bulunur.Kertenkele ayakların başucunda 5 tane parmakları vardır  ve her parmağının uç tarafında sert kertinden oluşan tırnakları bulunur. Bu tırnakları ile birçok yüksek alanlara tırmanırlar. Hatta 100 m yükseklikteki bir ağacın tepesinde dahi bir kertenkele ile karşılaşmak olasıdır. Bu böceklerin vücut derileri bulunduğualana ve türüne göre farklılıklar gösterir.
Bu canlıların göz kapakları gelişmiş olup açılıp kapanabilir. Bu böceğin çene yapısı çok sağlamdır ve çenesi öne doğru uzanmış bir şekildedir. Bazı türlerinde kulak delikleri bulunurken bazılarında bu delikler yoktur.

Bu canlılar sıcak ve nemli havaları çok severler soğuk havalarda ve kış aylarında yuvalarına çekilip kış için hazırladıkları gıdalarla beslenir  ve kış uykusuna yatarlar.

Bu haşere neredeyse  gıda bulabildikleri her ortamda bulunurlar. Türlerine bağlı olarak uçan kertenkeleden tutunda suda yaşayanına kadar her cinsi vardır.

Bu zararlılarda olan bazı özelikler diğer hayvanlarda göremeyiz. Mesela  kertenkelede jenerasyon denen olay vardır. Kuyruğu veya herhangi bir kısmı koptuğunda kendini yenileyebilir özelliğe sahiptir. Bu haşerelerin bazı türleri zehirlidir çoğu türü ise zehirsizdir.

Kertenkelelerin konutlarımıza neden geldiğini sürekli merak etmişizdir değil mi ? Tabiî ki bu hayvanlar kahve içmek için gelmezler. Bu hayvanlar gıda bulamadığında ve yağmurlu havalarda yuvalarının su ile dolmasından dolayı kendilerine yeni sığınacak yer aramasından dolayı ve yeni besin aradığından için evlerimize kadar gelirler.
Gelen kertenkeleler dış ortamdan evlere hastalık ve mikrop taşıdıkları için zarar verdikleri gibi kertenkele evdeki saksılardaki bitkilere de zarar verebilirler.
Dünyada bilinen bir çok kertenkele türü vardır. Dünyada bilinen kertenkele türü sayısı yaklaşık olarak 3900 – 4000kadardır.

Kertenkelenin beslenme şekli

Kertenkeleler bulundukları ortamlardaki bitki ve böcekleri yerler.

Kertenkele eğer  ormanda yaşıyorsa ormandaki ağaçlardan ve orda yaşayan haşerelerden beslenir. Suda yaşıyorsa sudaki balık yavruları, balık yumurtaları, algler ve diğer küçük su canlıları ile beslenirler. Ekin ve tahıl aralarında yaşayan kertenkeleler tahılların taze parçacıklarını ve tahıl arasında dolaşan küçük yapılı haşereleri yerler.

Evlerimize gelen kertenkeleler konutlarda buldukları sebze ve meyveleri yedikleri gibi evlerde bulunan saksı bitkilerine de zarar verirler.

Kertenkelenin üremesi

Kertenkelenin çoğalması ve üremesi 2 eşeylidir. Kertenkelede üreme organları vardır. Çiftleşme sonrası döllenme beden içerisinde  gerçekleşir. Daha sonra dişi kertenkele yumurtasını güvendiği bir ortama  bırakır. Dişi kertenkelenin yumurta bırakma sayısı yumurtlamasına ve beslenmesine bağlı olarak farklılık gösterir. Genellikle bir kerten kele bir defasında 6- 7 yumurta bırakır. Kertenkelelerin bazı türleri ise yumurta yerine canlı yavru getirirler dünyaya.

Kertenkele ile beslenen birçok canlı vardır. Sürekli bu canlıları avlayarak bunlarla beslenirler. Kertenkele avlayarak beslenen canlılar şunlardır: tilki, sansar, atmaca, leylek, şahin, baykuş , kaplumbağa ve aç kaldıklarında diğer leşçil hayvanlar bu canlı ile yaşamlarını sürdürebilirler. Kertenkeleler kendini bu tehlikelerden korumak için, içinde yaşadığı ortamın rengini alabilir.

KERTENKELE İLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Kertenkele ile mücadelede kesinlikle ferdi olmamalıdır. Mutlaka böcek ilaçlama servisinden destek  alınız. Bazı türleri zehirlidir yanlış müdahalede sonucu insanı dişleyip zehirleyebilirler. İnsanların evlerine kadar gelen kertenkele evlerimize mikrop bulaştırır ve evlerdeki bitkilerimizin yapraklarını yiyip zarar verebilirler.

KERTENKELE ZARARLISININ HAKKINDA SORULAN SORULAR

1 – KERTENKELENİN İNSANA NE ZARARI VARDIR?

Kertenkele insanın besinlerini tükettiği, ev bitkilerini yiyip bozduğu ve meyve ve sebzelere zarar verdiği için zararlı bir hayvandır. yataklarımıza girer, mutfak duvarlarımızda dolaşabilirler.

2 – KERTENKELE NASIL ÇOĞALIR?
Bir çok kertenkele türü yumurta ile çoğalırlar , birkaç türü canlı yavru doğurur. Her yumurtlama döneminde 5 – 6 yumurta yumurtlarlar.

3 – KERTENKELE İNSANA NE TÜR ZARARLAR VERİR?
Kertenkele insana kolay kolay zarar vermez fakat korktuklarından -az sayıdaki zehirli türü- insanları zehirleyebilirler.

4 – KERTENKELE NASIL BİR CANLIDIR?
Kertenkele vücudu yuvarlak genellikle dört ayaklı, uzun bir kuyruğu olan  ve timsahın minyatürüne benzeyen canlılardır.

5 – KERTENKELE GÖRÜLDÜĞÜNDE NE YAPILMALIDIR?
Evinizde, iş yerinizde, ofisinizde bahçenizde veya duvarınızda kertenkeleye rastladığınız zaman onlarla bireysel mücadeleden uzak durunuz, boşa efor sarfedersiniz. Mekanınızda bir kertenkele gördüğünüzde profesyonel bir böcek ilaçlama servisinden bilgi ve destek isteyiniz. Bu konuda böcek ilaçlama servisimizi hemen arayabilirsiniz.

6 – KERTENKELE İNSANLARI ISIRIR MI?
Kertenkelenin çoğu türünde zehir bulunmaz. Kertenkelenin zehirli olan birkaç türü vardır. Kerten kele ancak zarar gördüğünde veya korktuğundainsana zarar verebilir.

7 – EĞER BENİ BİR KERTENKELE ISIRIRSA NE YAPMALIYIM?
Kertenkele ısırmasında mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna , bir hekime  başvurun, ısıran kertenkeleden mikrop bulaşabilir veya türü zehirli olabilir. Mümkünse sizi ısıran kertenkeleyi de yakalayıp hekiminize gösterin.

 
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma