Tahta Kurdu – Mobilya Böceği

5/5 - (1 vote)

Ağaç Kurdu ve Mobilya Böceği , tahta kurdu ilaçlama, mobilya böceği ilaçlama

Ağaç Kurdu tahta kurdu ilaçlama Firması
taktakurdu takta kurusu var ilaçlama servisi

Biyolojisi
Ağaç kurdu eski ahşap eşyalarda , pencere, kapı, parke ve mobilyanın ağaç kısımlarına yerleşir ve delikler açarak ilerler. Bu arada deldikleri cismin tozları dışarı dökülür.

Bazı zamanlar gece sessizliğinde, delik açarken sesleri duyulur. Mobilya böceği büyük bir toplu iğnenin başı büyüklüğünde, kahverengidir. Özellikle eşyaların kumaş ve içindeki dolgu maddelerini deler  (kamış, saman, ot vb) arasına yerleşirler. Kumaşlaa zarar verir, bozar, ağaç kurtlarının (mobilya böceği ) ölenleri de mobilyanın altına dökülür.

Mobilya Böceği – Ağaç Kurdu – Tahta kurdu – Tahta Kurtları – Mobilya Kurdu- Ağaç Kurtu – Ağaç Kurtları – Ağaç Böceği

Tahta kurdu ilacı

Kontrol Önlemleri

Mobilya, ahşap, kumaş tahta ve sirayet ettiği cisimlerin  içine nüfuz edecek şekilde özel formülasyonlarla böcek uygulaması yapılmalı, profesyonel yöntemlerle kontrol altına alınmalıdırlar. Bazı durumlarda uygun böcek ilaçlama uygulamasını ikinci kez yapmak gerekmektedir.
Ormanlık alanlardaki ve bahçelerdeki ağaç kurtları mücadelesi için yapılan biyolojik böcek ilaçlama yöntemleri uzman kişiler , uygun ekipman ve uygun formülasyonlarla tatbik edilmelidir.

Ağaç kurtları eklem bacaklılar içinde incelenir. Ağaç kurtlarının kabukları vardır ve serttir, iki tane kanadı bulunur. Ağaçkurtları tamamen otçullardır. Ağaç kurtları insanları ısırmazlar. Baş kısımları sert keratin denen bir maddeden yaratılmıştır. Ağız yapıları oldukça gelişmiştir. Tahta kurdunun ( mobilya kurdu ) başında 1 çift anteni vardır. Ağaç kurdunun genel olarak boyları 1,5 ile 3,5 mm kadardırlar.  Farklı isimlerle bilinirler, bu böcekler halk arasında ağaç kurdu, tahta kurdu, ahşap kurdu veya mobilya böceği olarak da adlandırılırlar.

Tahta kurdu Sesi

Adından da anlaşıldığı gibi tahta kurtlarının bütün işi tahta ve ahşaplardır. Tahta kurtları genellikle ağaç ve ahşapları delerek  eşyaların içlerine yuvalarını yaparlar. Ağaç kurtlarının ağız yapısı çok sağlam olduğundan dolayı tahta ve ahşap nesneleri rahatlıkla parçalayarak ilerleyebilirler.

Tahta Kurtları genelde geceleri  hareketlenip bu saatlerde  daha hızlı çalışırlar. Ağacı deldiği zaman çok farklı sesler çıkarırlar bu sesleri duymak mümkündür.

Tahta kurdu nedir ?

Ağaç kurtları sadece evlerin içinde değil bağ ve bahçede olan yeşil bitkilerin kalın aksamlarını delerek bu bitkilerin kurumasına sebebiyet verirler. Çiftçilerde ciddi sıkıntılar oluşturan bu ağaç böceği bulunduğu her ortamda zarar ziyan vermektedir. Ağaç kurtları etoburdurlar, otobur türleri varsa da bilinmemektedir, bitki ile beslenirler. Ağaç Kurdu (ağaç böceği) yumurtlayarak çoğalan bir haşeredir. Tahta kurtları yumurtalarını kendi yaptıkları yuvaların içerisine bırakır ve orada muhafaza ederler. Yumurtalar belli bir  sıcaklığa ulaşmasından sonra larvalar yumurtalarından çatlayarak çıkarlar. Tahta kurtları ağaçları kemirirken ahşap tozlarını etrafa döktükleri için etrafı oldukça kirletirler.

Tahta kurdu ilaçlama yöntemleri

Zamanında önlem alınmazsa Ağaç Kurdu bulaşmış bir gemi güvertesi delinmiş , koskoca yaşlanmış bir ağaç delinmiş olur.  Delinen gemi tehlikeye girer, yaşlı ağaç ise kırılmaya ve çürümeye yüz tutar.

MOBİLYA BÖCEĞİ İLE MÜCADELE NASIL OLMALIDIR?

Ağaç kurdu ile mücadele, böcek ilaçlama uygulmaları içerisinde yapılan mücadelelerden en zorudur. Tahta kurtları ahşabın içerisine saklandıklarından ilacın iç kısımlara nüfuz etmesi  gerekmektedir, bu ise ilaçlanan cismin durumuna göre çok zordur. Ağaç Kurdu (ağaç böceğiilaçlaması; mutlaka işini bilen ,konuya hakim olmakla birlikte tecrübe sahibi, sertifikalı, sağlık bakanlığı onaylı ilaçları kullanan personel ve yasal firmalar tarafından tarafından yapılmalı. Ağaç kurduna karşı önlem alınmazsa kısa süre içinde mobilya ve ahşap tüm eşyalarınıza zarar ziyan verecektir.

 
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma