Oryantal Hamam Böceği

Rate this post

Oryantal Hamam Böceği, Oryantal-Hamam-Böceği, hamam böceği ilaçlama, hamam-böceği-ilaçlama, istanbul-hamam-böceği-ilaçlama

Oryantal Hamam Böceği

Hamam böceği ailesinin bir üyesi olan oryantal hamam böceği,grubunun diğer bireyleri ile aynı özelikleri gösterirler. Oryantal hamam böceğini diğer hamam böceği türlerden ayıran belli başlı bazı özelikleri vardır.

Oryantal hamam böcekleri diğer böcekler ile aynı ortamı paylaşan ve diğer haşere grubundan rahatsız olmayan bir böcektürüdür.
Oryantal hamam böceği renk olarak siyah ve kara bir renktedir. Bu böceklerevlerde rahatlıkla dolaşan ev ortamında bizlere zarar veren haşerelerdir. Buhaşerenin boyu değişir yaşadığı alana bağlı olarak farklı uzunlukta olabilmektedir.

Oryantal hamam böceği 2 – 3 cm kadar olan böceklerdir. Bu haşereler evlerin pis ve nemli kısımlarında yaşamayı sever ve evde buldukları her şeyi yerler. Oryantal hamam böcekleri kışın yuvalarına çekilip pasif olurlarken,yaz aylarında ise aktif olarak çıkıp dolaşırlar ve beslenip çoğalmaya başlarlar. Oryantal hamam böceğinin halk arasındaki adı kara fatma dır. İnsanların yaşam alanlarına en kolay şekilde ulaşmak için lağım sularını kullanırlar. Bu bakımdan oryantal hamam böceği evlerimize her türlü mikrobu taşırlar. Bu mikrobu insanlara gıda yolu ile bulaştırırlar. İnsanların gıdalarından tükettiği zaman gıda üzerine salya ve dışkılarını bırakırlar bazen de gıda üzerine yumurtalarını bırakırlar.
İnsanlar arasında yaşanan gıda zehirlenmelerinin ana nedeni bu haşerelerdir. Oryantal hamam böceği çok güçlü ayakları ile çok uzak mesafelere kadar yorulmadan gidebilirler.
Oryantal hamam böceği yumurta bırakarak çoğalan haşere olduğu için her defasında 300 kadar yumurta bırakır.
Oryantal hamam böceği(karafatma) ile mücadele çok önemlidir.Mutlaka ilaçlama şirketlerinden bilgi alın. Oryantal hamam böceği için jel ve benzeri ilaçlar çok etkili olur. Ayrıca oryantal hamam böceği ilaçlamada sıvı ilaçlar da kullanılır. Bilgi almak için Böcek ilaçlama servisimize başvurabilirsiniz.

ORYANTAL HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA – ORYANTAL HAMAM BÖCEĞi

Oval biçimli, parlak kara ve aşırı koyu kahverengindedirler. Çoğalmaları iseperiplaneta americana gibidir. 25-35 mm. uzunluğundadırlar. Erkeklerin kısa kanatları işlevsel olup dişilerin ise körelmiştir. Anavatanları Asya olup buradan tüm dünyaya yayılmıştırlar. Erkeklerinin iki kahverengi kanadı vardır. Dişileri oval erkekler ise daha narin yapıdadır. Toplum içindeKARA FATMA diye de tabir edilirler.Bu haşere türleri bodrum, bina boşlukları,lağımlarda ve ev içlerinde yuvalarını yaparlar. Ömürleri altı aycivarındadır. Her türlü besin ve organik maddeyi yeme özelliğine sahiptirler. Her türlü pisliği,mikrobu taşırlarlar. Bu böcekler gıda,su ve sıcağa duydukları ihtiyaçtan dolayı insanların yaşadığı her alanda görülürler. Özellikle evlerde ilk yerleşecekleri mekanlar mutfak ve banyolardır. Bu haşere türü zamanın büyük bir bölümünü yuvalarında geçirir. Karanlığı severler bu nedenle geceleri ortaya çıkarlar. Dirençlidirler. Bilinçsizce yapılan amatör mücadelede ilaçlara karşı çok çabuk direnç kazanırlar. Bu böcekler gıda zehirlenmeleri, verem, hepatit, astım gibi hastalıkların mikroplarını taşır ve bulaştırırlar.

HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA VE MÜCADELE

Hamam böceği ile mücadele çok önemlidir. Hamamböceği çok çabuk üreyen ve birçok hastalık bulaştıran bir haşere olduğu için bunlar ile mücadele şarttır. Hamam böceği ilaçlama işi çok önemlidir. Hamam böceği ilaçlandığı zaman ilaçlar yumurtaya kesinlikle etki yapmaz. Bu bakımdan hamamböceği ilaçlaması 20 – 24 gün sonra tekrarlanmalı çünkü hamamböceği yavruları takriben 15 gün sonra yumurtadan çıkar. Hamamböceği sorunu elle öldürmekle çözülmez. Hamamböcekleri insanlara birçok hastalığı bulaştırdığı için bir an önce müdahale edilmedir. Hamamböceği(kalorifer böceği) ile mücadele için mutlaka ilaçlama firması ile irtibat sağlayın.İlaçlama sektöründe konusunda uzman olan firmamız 7 gün 24 saat kesintisiz hizmetinizdedir.

HAMAMBÖCEĞİ (KALORİFER BÖCEĞİ ) İLE İLGİLİ SORULAR

1 – HAMAM BÖCEKLERİ NE YER?
Hamam böceği açıkta bulunan her türlü yiyeceği tüketirler. Hamam böceği,böcek ve haşereölmüş her böceği yer. Hamamböceği beslenmesini genellikle gece yapar. Evlerimizde hamam böcekleri aynı zamanda giyeceklerimizi de kemirerek zarar verirler. Hamamböceklerinin evin dışında, ormanda yaşayanları organik besinleri tüketirler.

2 – HAMAM BÖCEĞİ NASIL ÇOĞALIR?
Hamamböcekleri yumurta ile çoğalırlar.Hamamböceği ömründe 1 defa çiftleşir.Hamamböceği bu çiftleşmeden sonra her yıl 4- 5 defa yumurta bırakır ve her defasında 100’lerce yumurta bırakır. Hamam böceği yumurtasını evlerde kuytu yerlere, duvarlardaki yarık ve çatlaklara bırakır. Hamamböceği yavrusu yumurtadan yaklaşık 15 – 18 gün sonra çıkar. Bu bakımdan çok çabuk çoğalırlar.

3 – HAMAM BÖCEĞİ YAŞAM ALANI NERELERDİR?
Hamamböceği doğada ormanlık alanlarda nemli ortamlarda bulunur.Evimizde isehamam böceği lavabo altlarında, evin mutfağında, evin bodrumunda, çatı katlarında hatta yatak odalarına kadar her mekanda bulunurlar.

4 – HAMAM BÖCEĞİ HANGİ HASTALIĞI TAŞIR?
Hamamböceği insana bir çok hastalık taşır bu hastalık taşıması genellikle besinlerden olur.Hamam böceği ısırdığı besinlerin ve yiyeceklerin üzerine bıraktıkları ağız salgıları,dışkıları ve yumurtaları ile insanlara hastalık mikroplarını bulaştırırlar.
Hamamböceği şu hastalıkları insana taşır.
Gıda zehirlenmeleri
Verem mikrobu
Hepatit virüsü

Dizanteri ve benzeri birçok hastalığı bulaştıran bu haşereler insanlar için çok tehlikelidirler.

5 – HAMAM BÖCEĞİ NE KADAR YAŞAR?
Hamamböcekleri yaklaşık olarak 2 – 2,5 yıl kadar yaşarlar. Hamamböceklerinin sürekli ürediğini düşünürsek ortamda sürekli yavru olur.Hamamböceğinin yaşam koşulları ve mücadeleyöntemleri hamamböceğinin ömrünü belirler.

6- HAMAM BÖCEĞİ NE ZAMAN GÖRÜLÜR?
Hamamböceğine her mevsim rastlanır. Yaşam koşulları ne olursa olsun hamamböceğini görmek mümkündür. İster yaz ister kış 7 gün 24 saat rastlanılabilir. Hamamböceği görüldüğü zaman mutlaka ilaçlama şirketimize müracaat edin. Biz ilaçlama şirketi olarak size böceksiz rahat bir yaşam ortamı sunalım

7- HAMAM BÖCEĞİ ÜZERİNDE GEZİNDİĞİ YİYECEKLERE ZARARLARI NELER OLUR?
Hamamböceği üzerinde gezindiği ve besinlerden yiyerek tükettiği yiyecekleri bozarlar.Hamamböceği birçok yiyeceği ve içecekten beslendiklerinde geriye bıraktıkları artıklardan dolayı bu besinleri bozarlar. Gıda zehirlenmelerin birçoğu bu haşerelerden kaynaklanır.

8- HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMADA HANGİ İLAÇLAR KULLANILIR?
Hamam böceği ilaçlamada böceğin yoğunluğuna bağlı olarak farklı ilaçlar kullanılır. Hamamböceğiyoğunluğu az ise jel ilaçlar kullanılır. Fakat böcekyoğunluğu fazla ise sıvı ilaçlar kullanılarak buhaşereye kesin çözüm bulunur.

9- HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMADA UYULMASI GEREKEN ÖNEMLİ KURALLAR NELERDİR?
a) Böceğin türüne ve yoğunluğuna göre ilaçlar kullanılmalı
b) İlaçlama mutlaka yasal ilaçlama servisine yaptırılmalı
c) İlaçlama servisinin kullandığı ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olmalı
d) İlaçlamayı yapan elemanın işin eğitimini almış olması gerekir
e) İlaçlama hakkında mutlaka gelen elemandan bilgi alın
f) İlaçlamalar mutlaka periyodik yapılmalı
g) İlaçlama yapıldıktan sonra kesinlikle ilaçlar yüzeylerden silinmemeli
h) Yapılan jel ilaçlamalar ve katı ilaçlara kesinlikle elle dokunmamak gerekir
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma