osuruk böceği

Osuruk Böceği

4.7/5 - (12 votes)

Osuruk böceği veya kokarca böceği olarak da bilinen bu haşere Asya kıtasına özgü bir tür olmakla birlikte Türkiye ve nerdeyse dünyanın her yerinde bulunmaktadır.

Dünyanın birçok farklı yerine yayılmasını bilim insanları gıda veya tarım ürünü nakliyesiyle ilişkili olabileceğini düşünüyorlar. Osuruk böceğinin böceğin varlığı, olgunlaşmamış ve yetişkin yaşam evrelerinde çok sayıda yüksek değerli mahsul ve süs bitkisiyle beslendiği için tehlikeli bir durum oluşturmakta ve bu sebeple zararlı haşereler arasında yer almaktadır..

Tarımsal hasarlara ilave olarak osuruk böcekleri insanlar ve yaşam alanlarımız içinde sıkıntı oluşturmaktadır. Genellikle evlerin ve diğer binaların içinde kışı güvenle geçirmek üzere barınacak alan ararlar.

Büyük istilalar sıkıntı yaratabilirken, insanları veya hayvanları ısırmazlar ve binalara zarar vermezler. Bununla birlikte rahatsız edildiğinde veya ezildiğinde, kokuşmuş böcekler karınlarındaki koku bezlerinden hoş olmayan bir koku salgılarlar. Kalabalık sayılarda evleri istila edebilir ve temas halinde kokuya sebep olan sıvı yakıcı olabilmektedir.

Osuruk böcekleri kahverengi, siyah ve yeşil renklere sahiptirler. En yaygın olarak bildiğimiz ve gördüğümüz türler genellikle kahverengi renge sahip olanlardır.

Şekilleri itibari bir kalkan görünümüne sahiptirler. Kahverengi olanlar beyaz ve gri beneklere sahiptir. Siyah ve yeşil olanları ise mat siyah ve mat yeşil renkler ile bilinirler.

Yetişkin bir osuruk böceğinin boyutları 1 ila 2 cm arasında değişmektedir. Kafalarında çok belirgin 2 adet uzun antene sahiptirler. Bacakları kalkana bezeyen kabuğun yanlarından bariz görünür bir şekle sahiptir.

Mayıs-ağustos ayları arasında yetişkin dişiler, yaprakların alt taraflarına 20-30 açık yeşil veya sarı, eliptik şekilli yumurta kümeleri bırakır. Soğuk iklimlerde yılda bir veya iki kez yumurta bırakırlar. Sıcak iklimlerde yılda 5 defaya kadar yumurta üretebilirler.

 

Osuruk Böceği Eve Neden Gelir?

Osuruk Böcegi eve neden gelir

Osuruk böceğinin evlerimize gelmesinin belli başlı nedenleri bulunmaktadır. Her canlı gibi osuruk böceklerinin de evlerimize ve kapalı alanlara gelmesinin başlıca nedenleri şunlardır;

 

  • Sıcaklık

Sıcaklık sebebiyle evlerimize gelmeleri 2 şekilde olmaktadır. 1.si dış alanda sıcaklıklar artmaya başladığında osuruk böcekleri yoğun bir üreme dönemine girerler. Hem dışardaki bitkilerin de bu dönemde verimli olmasıyla onlardan beslenerek üreme ve çoğalma hızları iyice artar. Bu dönemde eğer ki yaşam alanlarımız tabiatın daha fazla olduğu alanlara yakınsa dış alanlardan evlerimize yada kapalı alanlara hücum ederler.

2.si ise dışarda havalar soğumaya başladığında bu sıcak ortamın devamını sağlamak ve soğuklardan korunabilmek için evlerimize ve kapalı alanlarımıza gelirler.

 

  • Su

Böcekler için suya ve neme erişim her zaman en önemli unsurların başında gelmektedir. Bahçemizdeki veya evimizdeki ıslak alanlar yada bozuk tesisatlar herzaman onların çok istediği su kaynaklarını oluşturmaktadır.

 

  • Gıdaya erişim

Daha kolay ve zengin beslenebilmek maksadıyla kapalı alanlara girmek isteyebilirler. Bizim ana gıdalarımız, artık gıda ve çöplerimiz ile evcil hayvanlarımızın gıdaları onları beslenmek için onları cezbetmektedir.

 

  • Diğer yırtıcılardan korunma.

Doğada korunma ihtiyacı da tüm canlılar için hayati bir önem taşımaktadır. Bu sebeple osuruk böcekleri de güvenli barınma ihtiyaçları için evlerimize gelebilirler.

Bunların dışında bazı yan sebeplerde onların evlerimize gelmesine sebep olabilir. Bunlardan bir tanesi evimizin içi ve etrafındaki ışık kaynaklarıdır. Böcekler ışıklara oldukça fazla ilgi gösterirler. Bu sebeple başka hiçbir sebep yokken evimizin ışıkları onları üstümüze çekebilir.

Bazen de üreme dönemi için evimize tesadüfen giren bir veya birkaç osuruk böceği eğer yumurtlama süresince yumurtlarını evimizde bırakırsa işte ozamanda onları evimizde oldukça fazla görebiliriz.

 

Osuruk Böceği Isırır mı?

Osuruk Böcekleri ısırmaz, Fakat temas edildiğinde savunma mekanizmesı gereği kötü koku yayan bir salgı üretir. Bu salgı temas edildiğinde yakıcı yahriş edci özelliği vardır. Bu durum halk arasında osuruk böceğinin ısırması olarak yanlış yorumlanmaktadır.

 

Osuruk böceği insana zarar verir mi?

Osuruk Böceğinin salgısı insan bedenine  temas ettiğinde yakıcı ve tahriş edici bir sonuç ortaya çıkarabilir. Bununla birlikte osuruk böceği direkt olarak insanlara veya eşyalara saldırmazlar. Özellikle tarımsal gıdalar ve bitkiler için zararlı bir haşeredir.

 

Osuruk böceği uçar mı?

Osuruk böceklerinin kanatları vardır ve uçarlar.

 

Osuruk Böceği İlaçlama

Osuruk Böcegi ilaçlama

Osuruk böceği ilaçlama hizmeti ile evlerinizde ve işyerlerinizde bu haşereden sizleri kurtarıyoruz. Kokarca böceği veya osuruk böceği olarak bilinen bu haşereler özellikle üreme mevsimlerinde ve havaların bozduğu dönemlerde binalara ve evlere sığınmak isterler. Bu durum çok fazla istilaya ve rahatsızlığa sebep olmaktadır. Temas anında veya kendilerini güvende hissetmedikleri zaman pis kokan bir salgı üretirler. Bu salgı temas anında insan teninde rahatsızlık oluşturabilir tada eşyalarla temas halinde leke oluşturabilir.

 

Evinizde hiç haşere türüne katlanmak zorunda değilsiniz. istanbulilaclama.com uzmanları daima sizlerin yanındadır.

 

İstanbulilaclama.com Profesyonel Sağlık Bakanlığı Ruhsatlı haşere ilaçlama firması olarak 25 yılın üzerinde tecrübemizle sizlere iç ve dış alanda osuruk böceği ilaçlama hizmeti sunmaktayız.

 

Osuruk böceklerine karşı uyguladığımız Memnuniyet Garantili Çözümlerden faydalanmak için Bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Böcek ilaçlama

Böcek ilaçlama hizmetlerinde sektöründe lider ve öncü olan istanbulilaclama.com 25 yılın üzerinde tecrübeye ve Sağlık bakanlığı, Iso ve Tse gibi hertürlü gerekli yüksek kalite standartlarına sahiptir.

Tüm böcek ilaçlama hizmetleri için firmamızı tercih edebilir, her zaman açık olan iletişim kanallarımızdan bizlere daima ulaşabilirsiniz.

Böcek ilaçlama hizmetleri ile alakalı daha fazla bilgi ve sertifikalarımızı görmek için Ana sayfamızı inceleyebilirsiniz; Böcek ilaçlama
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma