Salyangoz

Rate this post

 

salyangoz ilacı ilaçlama
www.istanbulilaclama.com

SALYANGOZ

Yumuşakçalar sınıfı içinde olan salyangozlar sürüngen tipte böceklerdir. Yapıları çok farklıdır, evlerini sırtlarında taşıyan her an yolculuk eden bir haşeredir.Salyangozların sırtındaki kabuklu yapı sert olup halka biçiminde iç içe geçmiş durumdadır. Dinlendikleri zamanlarda  ve tehlikeli  durumlarda bu kabuk içine girerler.

Salyangozun başının üstünde iki adet anteni vardır. Bu iletişim organlarının ucu boncuğa benzer ve aynı televizyon anteni gibi çalışır. Salyangozlar bu iletişim organlarından gönderdikleri frenkas dalgaları ile yönünü bulur ve besinine ulaşırlar. Salyangozlar hem otobur hem de etoburdurlar. Yani bitki ile beslenebildikleri gibi et ile de beslenebilirler.

Salyangozlar canlılığını kaybetmemiş yeşil bitkileri tercih ederler. Özelikle bağ ve bahçelerde yetiştirdiğimiz her türlü sebze ve meyveleri tüketebilir. Salyangoz şu sebze ve meyvelerden yiyebilir: ıspanak,havuç,marul, domates, biber, üzüm, göbek sslata, salatalık ve yapraklı tüm sebze ve meyvelerin yapraklarını yiyerek bunlara ziyan verir.

Salyangozlar yaşam alanı olarak sıcak ve nemli daha dorusu sulu ortamları tercih eder. Evlere kadar gelen bazı salyangozlar dışardan konut içlerine mikrop taşırlar ve bu sebeple bile zararlı olarak görülebilirler. Beslenmelerinde genellikle otçul oldukları gibi etçil olan türleri de mevcuttur.

Evlerde bulunan salyangozlar ise evlerimizdeki saksılarda bulunan çiçekleri yiyerek beslendiği için çiçeklerimize zarar verir. Bazı salyangozlar ufak böcekler ile beslenirler. Salyangoz daha çok yağışın bol olduğu mevsimde ortaya çıkar. Salyangoz nemli ortamlar ve sulak bölgelerde daha çok bulunur. Salyangoz besinlerini ve yönlerini başucundaki antenleri sayesinde bulur.Salyangozun başının üzerinde 2 adet büyük ve 2 adet küçük olmak üzere toplam dört adet anten vardır. Salyangoz bizim bağ ve bahçemize zarar verdiği için bizler için çok zararlı olabilirler. Bu nedenle salyangozlar ile mutlaka mücadele etmek gerekmektedir.
Salyangoz ile mücadele bitkilerimiz için gereklidir. Çünkü bitkilerin yapraklarını kemirip onları verimsiz tutar. Salyangoz çok ürediği için kısa sürede müdahale edilmelidir.

Salyangozla müdahalede mutlaka bir böcek ilaçlama servisinden destek alınmalıdır. Korsan firmalar ve işi bilmeyen personel tarafından yapılan böcek ilaçlama uygulaması hem sizler hem de bitkileriniz için zarar görebilirsiniz.

Salyangozda diğer böceklerde olmayan bir özellik vardır ve o da şudur :  salyangoz çoğalmak için farklı cinsiyette bir salyangoza ihtiyaç duymaz çünkü salyangoz üzerinde hem erkek hem de dişi üreme organları mevcuttur. Salyangoz üremede kendi kendini dölleyebilen bir haşeredir. Her döllenme sonrası yaklaşık olarak 300 e yakın yumurta bırakabilir. Salyangz bazı yörelerin  insanları tarafından besin maddesi olarak kullanılmaktadır.  Hatta çoğu yerde salyangoz üretimi için salyangoz üretim  çiftlikleri açılmıştır.

SALYANGOZLAR İLE İLGİLİ SORULAR VE YANITLARI

1 – SALYANGOZLAR YENEBİLİR HAYVANLAR MIDIR?
Salyangozlar Türk toplumunda besin olarak kullanılmasa da bazı yörelerde insanlar tarafından yenilmektedirler.

2 – SALYANGOZLAR NE İLE BESLENİRLER?
Salyangoz hem et obur hem de ot oburdurlar, bazı küçük böcekleri yedikleri bilinmektedir. Bitki olarak  meyve,sebze ve otların yeşil kısımlarını kemirerek yer.

3 – SALYANGOZLAR EVLERDE NELERİ YER?
Salyangozlar evlerde genellikle saksı çiçeklerinin yapraklarını yiyerek zarar verir, duvarlara yapışarak pis ve tiksindirici bir görünüme neden olurlar.

4 – SALYANGOZLAR NE ZAMANLAR GÖRÜLÜR?
Salyangoz özellikle yağışlı havalarda ortaya çıkarlar. Salyangoz sıcak nemli ve  sulu ortamlarda daha çok görülür. Bilgi almak için Böcek ilaçlama servisimize başvurabilirsiniz.

5 – SALYANGOZLAR İNSANLARA HASTALIK BULAŞTIRIR MI ?
Salyangoz insana dolaylı yoldan hastalık bulaştırabilir, dışarıdan mikrop getirebilir. Gelen bu mikroplar ile insanlar hasta olabilir.
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma