susam böceği

Susam Böceği

4.9/5 - (8 votes)

Susama benzerliği sebebiyle yaygın olarak susam böceği adıyla bilinen bu haşere, bakliyat ve depolanmış gıda veya tarım ürünü böceği olarak da bilinir.  Aynı zamanda tütün veya sigara böceği olarak da bilinmektedir.

Susam böceği çok küçüktür. Boyutları 0.1-0.3 cm aralığında küçük boyutlara sahiptir. Kırmızıya tonları içeren kahverengi renklere sahiptirler. Başları yuvarlak ve vücutları oval şeklindedir. Bu böceğin kanatları çok ince tüylerle kaplıdır.

Susam böceği Aynı zamanda yaygın bir mutfak haşeresidir. Pirinç, biber, kırmızı biber, ham ilaçlar, tohumlar, kurutulmuş bitkiler ve hatta kitaplar ve diğer işlenmiş tahıl ürünleri dahil hemen hemen her şeyle beslendiği bilinmektedir. Ölü böcekler, kurutulmuş balık ve balık unu, hayvan unu ve muhtemelen ölü hayvan kalıntıları gibi hayvansal maddelerde de ürediği bilinmektedir.

Yetişkin Susam böceği 2 ila 4 hafta yaşar ve bu süre zarfında her dişi 100 kadar yumurta üretebilir. Uygun koşullar altında yumurtadan yetişkin susam böceği aşamasına gelişmek için 6 ila 8 hafta arasında bir zaman ihtiyacı vardır.

 

Susam Böceği Neden Oluşur?

Susam Böceği Neden Oluşur

Susam böcekleri tarımsal gıda ve ürün haşereleridir. Asıl yaşam alanları doğal tabiat içinde bulunmaktadır. Onların yaşam alanlarımızda oluşma sebebpleri ise mahsül edilen ürünlerin içinde yetişkin, yavru veya yumurta aşamasında susam böceklerinin bulunmasıdır.

Depolanmış ya da ambalajlanmış ürün içerisinde bulunan susam haşeresi burada beslenir ve ürer. Yumurta içerisinde bulunan yavru ise buradan çıktıktan sonra bu ürünlerle beslenerek gelişir ve yayılırlar. Bu şekilde susam böceği zararlısı oluşur.

Yetişkin dişiler gıda ürünlerine 100’e kadar yumurta bırakacaktır. Bunlar beyaz ve oval şekillidir. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra larvaların(kurtçuk) yiyeceğin içinden geçerek tahıl gibi ürünlerde özel tahribata ve kontaminasyona neden olur.

Bu böcekler rahatsız edildiğinde bacaklarını ve kafalarını çekerler ve hareket etmezler. Bunları karanlık yerlerde beklerken bulabilirsiniz. Aktif olduklarında uçarak yeni yerler ararlar.

 

Susam böceği Nasıl Yok Edilir?

Susam böceği Nasıl Yok Edilir

Susam böceklerini mutfakta veya kilerinizde yok edebilmek için önce onları tespit etmeniz gerekir.

Bu haşereleri tespit edebilmek için mutfağınızda yada kilerinizde bulunan tüm un, erişte, tahıl ve hatta köpek maması, kuş yemi ve baharat paketlerini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Kontamine olduğu yani bu haşerelerin ürediği ve kirlettiği tespit edilen tüm malzemeleri atmanız gerekmektedir.

Sonrasında  dolaplarınızı ve mutfak alanını güçlü temizlik ürünleri le temizlemeniz gerekir.

Dolapların ve Cihazların arkasında veya altında dökülen un, gıda ürünü vb  bu böcekleri barındırabilecek tüm alanları kontrol edin ve düzenleyin

Tespit ve temizlik işlemi detaylı yapıldıktan sonra Profesyonel susam böceği ilaçlama hizmeti ile arta kalan tüm yumurta, larva ve yetişkin susam böcekleri etkisiz hale getirilebilir.

Susam Böceği Isırır mı?

Susam böcekleri insanları ısırmaz veya sokmaz. Bununla birlikte bu haşereler ölene kadar birçok gıda ve ürünü çiğnerler ve beslenmeye devam ederler.

Susam Böceği Zararlı mı?

Bu haşere kilerde ve mutfakta en fazla zarara neden olur. Baharatlardan ilaca kadar hemen hemen her kuru gıda ürününü yiyebilmektedir. Susam böcekleri, bitmeyen çiğnemeleriyle kitaplara ve kumaşlara da zarar verebilir.

 

Susam Böceği İlaçlama

Susam Böceği İlaçlama

istanbulilaclama.com haşere uzmanları profesyonel susam böceği ilaçlama işlemi ile bu sorunu ortadan kaldırabilmek için gereklii eğitim, ekipman ve tecrübeye sahiptir.

Firmamız susam böceği ilaçlama hizmetlerini sağlık bakanlığı ruhsatlı, Tse ve Iso sertifikalı şekilde Memnuniyet garantili şekilde uygulamaktadır. Susam böcekleri çok fazla yayıldığında onların kaynağını bulmak ve sorunu komple çözmek daha da zor hale gelmektedir. bu gibi durumlarda istilayı önlemek için mutlaka bizimle iletişime geçmeniz gerekir.

25 yıl üzerinde sahip olduğumuz tecrübeyle Bina, ev ve bahçelerde yaşanan susam böceği istilalarına karşı nasıl mücadele edeceğimizi çok iyi biliyoruz.

Böcek ilaçlama

Böcek ilaçlama alanında istanbulilaclama.com sektöründe lider ve en kaliteli firma olarak faaliyet göstermektedir. Tüm haşere türü ve mekan tipi için ürettiğimiz Memnuniyet garantili çözümlerden sizlerde faydalanın.

Tüm haşere tiplerine ulaşmak ve böcek ilaçlama sertifikalarımızı görüntülemek için Ana sayfamızı Mutlaka İnceleyin; Böcek ilaçlama
Tıkla Ara
0 850 255 17 52
Whatsapp
Danışma