Pire

pire ilaclama
pire ilaclama
Rate this post
Rate this post

Pire

Pire omurgasız eklembacaklılar sınıfındadırlar. Zoolojide siphoneptera (centocephalides) diye de isimlendirilirler. Pirelerin çok çeşitli türleri vardır.Bu böceklerküçük, kanatsız haşereler olup kan ile beslenmeden yaşayamazlar.  Pireler konakçı olarak çok  geniş bir kitle seçmek zorundadırlar. Bu haşere insanda olabildiği gibi hayvanlarda ve bitki kozalarında da bulunur.Pirenin boyu çok ufaktır genellikle 2 ile 8 mm arasında değişir. Bu böceğin vücudu yanlardan basık yukarıya doğru uzanmaktadır. Bu canlının derisi çok serttir ve bölmeler halindedir. Bu zararlı çok bedavacı bir haşere olup yaşamı boyunca parazit olarak sürekli başka canlı üzerinden beslenir.

Bir Pire Sizi Defalarca Isırabilir

Pire konakçısını aynı zaman içinde defalarca ısırabilir. Isırması sırasında can yakıcı kaşındırıcı bir durum olur. Bunun nedeni, b ısırdığında vücuttan kan çeker ve pirenin vücudunda bulunan asalaklar pire ağzı ile ısırılan yerden insana geçer.

Pirelerin kafa bölümü çok ufak fakat karın kısımları oldukça geniştir. Pire asla uçamaz çünkü pirenin kanatları yoktur. Buna karşı pirenin ayak yapısı çok güçlüdür. Bu böceğin ön ayakları kısa, arka ayakları ise kalın ve uzundur. Çok uzak mesafelere kadar zıplayabilmektedir. Pire kendisine gelen tehlikeyi sezinlediği takdirde kendi boyunun 220-250 misli uzaklığa zıplayabilir.Pirelerin ayak uçlarında tırtıklı yapılar bulunur, bu tırtıklar ile konakçısına rahatlıkla tutunabilirler. Pirelerin yumurtlama yaşınaulaşması için mutlaka çok iyi beslenmeleri gerekir. Karnını kan ile doyuran pire haşeresi yumurta bırakmak için kendisine uygun yr arar. Ve yumurtasını bulunduğu ortamda kuytu çatlaklar arasına, halı diplerine, yün, tüy, pamuk gibi maddelerin içine bırakır. Pireler yumurtasını bırakırken kesinlikle toplu bir yere bırakmaz evin her tarafına dağınık bir halde bırakır. Bunlar  karnını doyurduktan sonra bir gün içinde 15 ile 25 kadar yumurta bırakabilir.

Dilerseniz pire ilaçlama yazımızı okuyabilirsiniz.

Dilerseniz fare ilaçlama yazımızı okuyabilirsiniz.

Dilerseniz hamam böceği ilaçlama yazımızı okuyabilirsiniz.

Pireler Hastalık Bulaştırırlar Yayarlar

Pireler insanlara hastalık bulaştırma da çok etkin rol oynarlar. Birçok hastalığın temel sebebi olarak bu böcekleri görebiliriz. Bu canlılar, sürekli olarak konakçısını değiştirdiği için bir konakçıdaki mikropları ve asalakları bir sonraki konakçısına geçirebilirler. Bu bakımdan bunlarla ile mücadele ederken mutlaka profesyonel hareket edilmeli.  Bunlarla mücadele mutlaka bu işi uzmanca yapan legal şirketler aranılarak yaptırılmalı. Pire ilacı çok keskindir ve özel yöntemler ile hazırlanır.

Yardıma mı ihtiyacınız var?
Müşteri destek ekibimizi arayın: 0850 255 17 52

İlk yorumu siz yapın.

Yorum bırakın

Telefon numaranız görünmeyecek.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.